Hızır oruçu ne zaman

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
16
İtibar
0
Coin
256,928
hızır orucu ne zaman 2024, hızır orucu ne zaman başlıyor, hızır orucu ne zaman tutulur 2024

Hızır orucu ne zaman?

Hızır orucunun ne zaman olduğuna dair net kaynaklar yoktu, fakat Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanlığının uzun araştırmalarından sonra, bu konudaki kaynaklara ulaşılmıştırTabiki burada en temel kaynak Kurandır (Bakara suresi, 203 ayeti)

Sayılı gunlerde Allahı zikredin Kuranın tevilini yapanlar, bu sayılı gunlerin zilhicce ayı olduğu ve o ayın da Şubat ayının 131415inci gunlerine tekabul ettiğini belirtir İşte Aleviler bu sayılı gunlerde yani Şubatın 131415 gunlerinde oruc tutarlar
Diğer ayetlerde; İnsan suresi 789 ayetleridir Bu ayetler şoyledir:

Ayet 7: onlar verdikleri sozu tam bir bicimde yerine getirirler ve kotuluğu salgın olan bir gunden korkarlar

Ayet 8: yoksula yetime ve esire, yemeği severek yedirirler

Ayet 9: Biz size yalnız ve yalnız Allah rızası icin yediriyoruz Sizden bir karşılık da bir teşekkur de istemiyoruz der

Bu ayetlerin Hz Ali Cenabı Murtazanın şanına geldiğini belirtirler İmam Hasan ile İmam Huseyin hastalanır Ateşler icinde bir şey yiyip icmeyip baygın olarak yatarlar Hz Fatıma cocukların bu haline cok uzulur Babası Hz Muhammede gider Ya babam, ya Allahın resulu Hasan ile Huseyin cok hasta ateşler icinde yanıyorlar, acılarına dayanamıyorum, ne yapacağım ben, der

Hz Resul bunun uzerine, kızım git niyet edin, 3 gun nezir orucu tutun der Hz Fatıma eve gelir, Hz Aliye anlatır Hz Alide niyet ederek Hz Fatıma ile birlikte 3 gunluk oruca başlarlar Birinci gun akşam olur, sofrayı kurarlar herkesin onunde birer parca arpa ekmeği vardır, tam yemeğe başlarlar ki kapı vurulur Kapıyı acarlar Karşılarına biri cıkar ya Ali ben yoksulum ve kac gunden beri acım der, yiyeceklerinizi bana verir misiniz der O gun ucundan birer parca kopardıkları ekmeklerini yemeyip o yoksula verirler İkinci gun; yine oruc tutarlar akşam olduğunda aynı şey olur, sofrayı kurarlar birer lokma yedikten sonra yine kapı calınır Kapıyı acarlar karşılarına biri cıkar ya Ali ben yetimim kac gunden beri acım der, o gunde yiyeceklerini o yetime verirler

Ucuncu gun de aynı şey olur, bu defa gelen esir olduğunda, sahibinin kendisine yiyecek vermediğini soyler ve o da Hz Aliden yiyecek ister Hz Ali o gunde yiyeceklerini esire verir Esir gittikten sonra tekrar kapı calınır ve kapıyı acarlar Bu defa gelen Hz Resuldur, Hz Resul eve girer, oturur, Hasan ve Huseyini dizleri ustune alır ve şoyle soyler Ya Ali bu yavruların hastalığı beni de uzdu der ve sorar Orucunuz nasıl gecti ya Ali der Sana ayandır Ya Allahın Resulu Allahın rızası icin 3 gun oruc tuttum, orucumuzu acarken, bir yoksul, bir yetim, birde esir geldi Yiyeceklerimizden her gun birine verdik der Hz Resullullah o gelenler kimdi? Tanıdın mı? ya Ali der Sana ayandır Ya Allahın Resulu der Hz Peygamber gelenlerin Hızır olduğunu soyler ve sizlerin sabrını olctu Ya Ali der

Hızır orucu hakkında diğer bir konuda HzNuh tufanında gecer Hz Nuhun gemisi tufana kapıldığında, Hz Nuh geminin kurtulması icin Hz Hızırı cağırır ve gemi kurtulunca uc gun oruc tutacağını soyler Hz Nuhun gemisi tufandan kurtulur,bunun uzerine uc gun nezir orucu tutarlar İşte Alevilerde dar gunlerinde Hızır yetişsin diye, Hızır aşkına, Ehli Beyit aşkına, Allah rızası aşkına oruc tutarlar

Başka bir kaynakta (Ali KayaDeylemden Dersime adlı kitabında) Moğol Hukumdarı Muhammed Olcayto doneminde, Gadir hum gunu resmi bayram ilan edildi Bu bayramı Alevilerin halen yaşadığını ve bunun da Hızır orucu olduğunu belirtir

Admin

Yönetici
Site Sahibi
Site Yetkilisi
Yeni Üye
Tc Onaylı Üye
Tepkime
3
İtibar
0
Coin
512
Hızır orucu genellikle Şubat ayının 13-15 günlerinde tutulur. Bu, Alevi inancına göre Hızır'ın bu günlerde insanlara yardım ettiği günlere denk gelmesinden kaynaklanmaktadır. Hz. Ali'nin ve Ehli Beyt'in yaşamlarına dair öyküler de bu orucun tutulmasının nedenleri arasında yer alır. Özellikle Hızır orucu, zor zamanlarda Hızır'ın yardımını talep etmek ve Allah'ın rızasını kazanmak amacıyla tutulmaktadır. Bu orucun tarihlerine dair kesin kaynaklar olmamakla birlikte Alevi inancına göre belirlenen tarihlerde gerçekleştirilir.

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.