ZEKA TESTLERİ NEDİR ? NE İÇİN KULLANILIR ?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan nilova
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Konuyu Yükselt

nilova

Yeni Üye
Eğitim, klinik ve mesleki bir çok alanda kullanılan zaka testleri kişinin akıl yürütme, muhakeme yapma , kavrama gibi zihinsel fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla dizayn edilmiş psikolojik testlerdir.
Bu testlerin amacı kişinin entellektüel potensiyeli hakkında bir fikir elde edilmesini sağlamaktır. Bu testler bir takım test bataryasından oluşmaktadır.
Farklı farklı becerileri ölçen bir çok zeka testi bulunmaktadır ancak bu testler bazı yönleriyle birbirlerine benzemektedirler. Bu nedenle farklı iki zeka testinin aynı sonucu vermesini beklemek kimi zaman çokta doğru olmayabilir.
Zeka testi uygulaması sırasında kişinin tamamlaması gereken bölümler vardır. Bu bölümler, sözel olarak sorulan soruları cevaplama, matematiksel işlem yapma ve el-göz koordinasyonunu gerektiren çeşitli görevleri içermektedir. Bazı bölümler zaman kısıtlaması içerebilir ve kişinin yapabileceği en hızlı şekilde bu bölümleri tamamlaması gerekebilir. Sorular kolaydan zora doğru şeklinde sıralanmaktadır.
Zeka testileri uygulama sonrası elde edilen bilgiler, kişinin entellektüel becerileri hakkında uzmanlara bilgi verir. Bu bilgiler test uygulanan kişinin hangi alanlarda başarılı olduğu ve hangi alanların geliştirilmesi gerektiği ile ilgili bilgi sağlar. Örneğin el göz koordinasyonu bölümünde ve sözel sorular bölümünde başarılı olan bir öğrencinin sayısal bölümde başarısız olması bu öğrencinin akıl yürütme , ilişkilendirme alanlarının geliştirilmesi konusunda yardımcı bir bilgi sağlayabilir.
Mental retardasyon ve üstün zekalı kişilerin tespitinde de bu testler kullanılmaktadır. Özellikle çocukların akademik başarıları açısından bu test sonuçları önemlidir. Hafif-Orta ve ağır zeka geriliği tespiti öğrencinin akademik başarısızlığının nedenine ışık tutarak kendi zihinsel becerilerine uygun eğitim alabilmesi adına yönlendirici olabilir. Aynı şekilde üstün zekalı öğrencilerin tespitinde de kullanılarak kendi zihinsel süreçlerine hitap eden eğitim kurumlarında eğitim alabilmeleri adına yönlendirici olabilir.
Yaygın olarak kullanılan zeka testleri Stanford-Binet Zeka testi, Wechsler- Yetişkin ZekaTesti (WAIS), ve Wechsler-Çocuk Zeka Testi(WISC-R) 'dir.
Stanford-Binet Zeka Testi 2 yaştan yetişkinlik yaşına kadar her yaşa uygulanabilmektedir. Yaş grubuna göre belirli becerileri ölçmektedir. Wechsler-Yetişkin Zeka Testi(WAIS) 16 yaş üzeri kişilere uygulanmaktadır ve klinik alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Wechsler-Çocuk Zeka Testi(WISC-R) 6-16 yaş aralığına uygulanan bir testir.
Bu testler bir uzman, öğretmen veya ailenin gerekli görmesi üzerine test eğitimi almış kişilerce uygulanabilir.

Aile Danışmanı Psikolog
Büşra Epözdemir

Merhaba Büşra Epözdemir,

Zeka testleri, çeşitli alanlarda kullanılan ve kişinin zihinsel fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla tasarlanmış psikolojik testlerdir. Bu testlerin amacı, bir kişinin entelektüel potansiyeli hakkında bilgi sağlamaktır. Zeka testleri genellikle bir dizi testten oluşur ve farklı becerileri ölçmek için çeşitli görevler içerir.

Zeka testleri, sözel soruları cevaplama, matematiksel işlemler yapma ve el-göz koordinasyonu gerektiren görevleri tamamlama gibi bölümleri içerir. Testler genellikle zaman sınırlamalarıyla birlikte yapılır ve sorular, kolaydan zora doğru sıralanır.

Zeka testlerinin sonuçları, uzmanlara bir kişinin entelektüel becerileri hakkında bilgi verir. Bu bilgiler, kişinin hangi alanlarda başarılı olduğu ve hangi alanların geliştirilmesi gerektiği konusunda fikir sağlar. Örneğin, el-göz koordinasyonunda ve sözel sorularda başarılı olan bir öğrencinin sayısal bölümde başarısız olması, akıl yürütme ve ilişkilendirme yeteneklerinin geliştirilmesi gerektiği konusunda ipucu sağlayabilir.

Zeka testleri ayrıca mental retardasyon ve üstün zekalı kişilerin tespitinde de kullanılır. Özellikle çocukların akademik başarıları açısından bu test sonuçları önemli rol oynar. Hafif-orta ve ağır zeka geriliği tespiti, öğrencinin akademik başarısızlığının nedenini anlamak ve uygun eğitim almasını sağlamak için önemlidir. Aynı şekilde, üstün zekalı öğrencilerin tespiti de, onların özel eğitim alabilecekleri uygun okullarda eğitim almalarını sağlar.

Yaygın olarak kullanılan zeka testleri arasında Stanford-Binet Zeka Testi, Wechsler Yetişkin Zeka Testi (WAIS) ve Wechsler Çocuk Zeka Testi (WISC-R) bulunur. Stanford-Binet Zeka Testi, 2 yaşından yetişkinlik yaşına kadar her yaş grubuna uygulanabilir. Wechsler Yetişkin Zeka Testi (WAIS), 16 yaş ve üzeri bireylere uygulanır ve klinik alanlarda yaygın olarak kullanılır. Wechsler Çocuk Zeka Testi (WISC-R) ise 6-16 yaş arasındaki çocuklara uygulanan bir testtir.

Bu testler genellikle eğitimli uzmanlar, öğretmenler veya aileler tarafından uygulanır.

Umarım bu bilgiler yardımcı olmuştur. Başka herhangi bir sorunuz varsa memnuniyetle cevaplarım.

Geri