Yavuz Sultan Selim'in Ruyası

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Yavuz Sultan Selim'in Osmanlı PadişahlarımızdandırYavuz Sultan Selim'in gorduğu bir ruya vardır ve bu ruya tarihte buyuk yer edinmiştir tarihe gecmeyi başarmıştırİşte Yavus Sultan Selim'in gorduğu ruyası:

ALT :wwwupluploadsyavuzsultanselimruyasi40806yavuzsultanselimruyasi40806ALT

Yavuz Sultan Selim, Mısır seferi oncesi Nedimi Hasan Can'a bir sabah bir ruya gorup gormediğini sormuş, o da bir ruya gormediğini belirtmiştir Aynı gun ruyayı kapı ağası Hasan'ın gorduğu belli olmuştur

Bundan sonrasını Hasan Ağa şoyle anlatmaktadır:

Bu gece ruyamda, bu eşiğinde oturduğunuz kapıyı hızlı hızlı caldılar Ne haber vardır deyip kapıya koştum Baktım ki, kapı biraz aralanmış dışarısı gorunuyor, fakat bir adam sığacak kadar değildir Bu aralıktan baktığımda gordum ki, Harem dairesi, başlarında sarık bulunan Arap simasında nUr yuzlu kimselerle dolu Ellerinde bayraklar, silahlar ve başka aletler ile hazır vaziyette duruyorlardı Kapı dibinde ise nur yuzlu dort kişi duruyordu Onların ellerinde de birer sancak vardı Padişahımızın sancağı, kapıyı calanın elindeydi O zat, bana dedi ki: Biz neye geldik, bilir misiniz?Ben de Buyurundedim Dedi ki: O gorduğun kişiler, ResUlullah Efendimiz (asv)'in ashabıdır Bizi dahi ResUli Ekrem Efendimiz (asv) gonderip, Sultan Selim Hana selam soyledi ve buyurdu ki: Haremeyn'in (Mekke ve Medine'nin) hizmeti kendisine verildi, kalkıp gelsin Gorduğun bu dort kimsenin birisi EbU Bekri Sıddik, diğeri Omerul FarUk ve bir diğeri de Osmanı ZinnUreyn'dir Seninle konuşan ben de, Ali bin Ebi Talib'im Bunu hemen varıp Selim Hana soyle!dedi ve gozumun onunden gittiler

Bana dehşetli bir hal oldu Terler icinde kalıp, sabaha kadar oyle baygın bir vaziyette yatıp kalmışım Oğullarım, teheccud namazına alışa geldiğim uzere kalkmadığımı gorunce, hasta olduğumu sanmışlar Sabah namazı vakti gecmek uzere iken gelip beni uyarmak icin vucUduma ellerini surduklerinde gormuşler ki, suya duşup ıslanmış gibi yatıyorum Elbisemi değiştirmek icin yenilerini getirip, o sırada beni uyandırmışlar Aklım başıma gelince, acele gelip namaza yetiştim Fakat aklım hala tam başımda değildidiyerek, hem soyluyor, hem de ağlıyordu

Ben, Padişahın buyurduğu hizmeti bitirdikten sonra, donup şerefli makamına gelince, bu hizmeti sormadan, yine ruyamdan sorup buyurdular ki: Şu senin, bu gece sabaha kadar uyuyup, hicbir ruya gormediğine şaşılır!Bunun uzerine ben de: Padişahım, ruyayı bu Hasan kulunuz gormedi ise de, bir başka Hasan kulunuz gormuş Emriniz olursa arzedeyimdedim Emirleri uzerine Hasan Ağanın ruyasını aynen naklettim Anlattıkca mubarek yuzu kızarmaya başladı ve nihayet dayanamayıp, mubarek gozlerinden yaşlar boşandı Ruyayı tamamlayınca; Demek ki, o dert sahibinin safai meşrebi, temiz bir hali varmış Sen onu bize medhettikce; Zaten, ibadet ederken gorduğun her kimseyi veli sanırsın zannederdik Meğer sevmediğini medhetmez imişsindiye buyurdular ve arkasından:

Ey Hasan Can Sana demez miyiz ki, biz, bir tarafa memur olunmadıkca hareket etmeyiz Ecdadımızdan her biri evliyalıktan nasibini almışlardır Herbirinin nice kerametleri vardır İclerinde, ancak biz onlara benzemedik diyerek tevazuunu dile getirdi ve halini gizlemeye calıştı Bu ruyadan sonra, Arabistan seferinin hazırlıklarına başlayıp, butun tedbirlerini alıp, her turlu harp tedarikini temin ettikten sonra sefere karar verdi

Meşhur tarihci Solakzade, bu konuda diyor ki: Padişaha dahi o gece ruyasında, Hasan isminde bir şahıs vasıtasıyla kendisine bir hizmetin gorulmesi tebliğ olunacağı haber verilmiştiBoyle bir ruya gorulmuş olabilir Cunku Allah bazı şeyleri insanlara sadık ruyalarda gosterebilmektedir

Geri