Yaş Pasta

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan theking
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Yaş Pasta Tanımı İçin Gereçler

Kek için;
3 adet yumurta
1.5 çay bardağı şeker
1.5 su bardağı süt
1 çay bardağı sıvı yağ
2., 5 su bardağı un
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
Kreması için;
4 yumurta sarısı
4 su bardağı süt
4 yemek kaşığı un
2 yemek kaşığı nişasta
4 yemek kaşığı şeker
2 yemek kaşığı tereyağ
1 paket vanilya
Ortasına;
Muz
Yada mevsim meyveleri dilediğiniz üzere seçebilirsiniz
Süslemek için;
1 paket krem şanti yeteri kadar süt (Paket içeriği 2 adet olanlardan yani totalde 2 paket kullanmış olacağız)
1 paket çikolata sosu yeteri kadar süt

Yaş Pasta Tanımı Yapılışı

Kek evresi.İlk olarak uygun bir kapta şeker ve yumurtayı köpürene kadar çırpalım.
İçine sıvı gereçleri de ekleyip homojen bir karışım elde edene kadar çırpalım.
Daha sonra unu kabartma tozu ve vanilyayıda ekleyerek çırpalım(unu bir anda değil yavaş yavaş ekleyelim).
Daha sonra bu karışımı 3 eşit modüle bölelim.
Kelepçeli kalıplara yakın boyutlarda bir tavayı çok az yağlayalım ocağın altına koyalım yağ çok kızmasın çabucak kek hamurunu döküp kapağını kapatalım. 8 dakika hiç açmayalım aksi takdirde kekimiz kabarmaz açtığımız vakit tekrar söner.
Benim tavamda toplam 12 dakikada pişti tavanın kalındığına nazaran farklılık gösterir dikkatli olalım lakin ocağın altını çok fazla açmayalım.
Yalnızca alt tarafı pişirmeniz kâfi tesrini çevirip pişirmeye gerek olmuyor yumuşacık oluyor kolaylıkla pişiyor kekler 12 dakika sonunda kürdan testi yaparak alabilirsiniz (fotoğrat olarak ekledim kürdan testini de).
Birebir süreci kalan iki kek hamuruna da uyguladıktan sonra soğuması için bırakalım(üst üste koymayın çok yumuşak ve o sırada sıcak oldukları için kabarıkları inebilir)
Krema kademesi.Krema için tereyağı ve vanilya hariç tüm gereçleri karıştırıp ocağa koyalım orta ateşte daima karıştırarak pişirelim.
Kaynayıp gereğince yoğunlaştıktan sonra altını kapatıp sıcakken tereyağı ve vanilyayı ekleyip soğumaya bırakalım(soğurken orta ara karıştırmakta yarar var yoksa kabuk bağlar).
Çikolata sosu.1 paket çikolata sosu pasta için fazla olur paketin yarısını ve üzerinde yazan sütün yarısını kullanmanızı tavsiye ederim klasik yaptığımız çikolata sosu biçiminde hazırlayabilirsiniz (benim daha evvelce kalan bi sosum vardı bu tanımda onu kullandım aşağıya ek olarak bırakıyorum dilerseniz onuda uygulayabilirsiniz).
Krem şanti.Kutunun içinden çıkan 2 paketi de kullanıyoruz ben koyu kıvamlı sevdiğim içim krem şantiyi 1. 5 su bardağı süte 2 paket krem şanti ek ettim siz dilerseniz paket üzerinde varilen ölçüde da kullanabilirsiniz.
Krem şantiyi hazırlayıp buzdolabında beklemesi için bırakalım.
Pasta basamağı.İlk kat kekimizi Hazırlayacağımız tabağa koyup kremanın yarısını ek edelim onun üzerine de doğradığımız muzları ekleyelim (bu etapta nasıl doğrayacağınız hangi meyveleri kullanacağınızı damak tadınıza nazaran ayarlayabilirsiniz).
Akabinde öbür kat kekimizi de de üzerine koyup biraz bastıralım.
Öteki kata da tıpkı süreci uygulayıp en üst katı krema üzerine kapatalım.
Akabinde krem şantiyi pastamızın her tarafı kapanana kadar güzelce sürelim.
Çikolata sosunu dilediğiniz üzere döküp süsleyebilirsiniz( dikkat edilmesi gereken tek nokta büsbütün soğumuş olması).
(ben son olarak da hazır karamel sosum vardı onunla da süsledim).
Not;(ben çikolata sosunu yarım ölçüye çekip yapmak istemiyorum diyenler için).*1 paket sıvı kremayı uygun bir kaba alalım ocakta orta ateşte ısındıktan sonra içine 1 paket damla çikolata ekleyelim.
Damla çikolatalar eriyip sos kıvam alana kadar pişirelim (soğuduktan sonra pastanızı dilediğiniz üzere süsleyebilirsiniz).
1 gece buzdolabında bekledikten sonra dilimleyip servis edebilirsiniz deneyeceklere afiyet olsun.

Geri