Vişneli Tart (Kıyır Kıyır Lezzet)

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan theking
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Vişneli Tart (Kıyır Kıyır Lezzet) Tanımı İçin Gereçler

Hamuru için
250 gram yumuşamış tereyağı yada margarin
1 çay bardağı yoğurt
Yarım çay bardağı sıvı yağ
Yarım çay bardağı pudra şekeri
1 paket kabartma tozu
Bir fiske tuz
Yaklaşık 3 – 3, 5 su bardağı un
İç harcı için
1 buçuk su bardağı ayıklanmış vişne
Yarım su bardağından 1 parmak fazla şeker
2 tatlı kaşığı nişasta
1 çay kaşığı tereyağı yada margarin
Üzeri için
Pudra şekeri

Vişneli Tart (Kıyır Kıyır Lezzet) Tanımı Yapılışı
Not EkleTanımı Yazdır
Birinci evvel iç harcımızı hazırlayalım soğuması lazım.
Vişneleri tenceremize alalım.
Üzerine şekerimizi koyalım ve kaynatalım. Güzelce kaynayan vişnelere başka bir kasede nişastayı koyalım ve üzerine çok az su ekleyelim ve nişastayı sulandıralım.
Vişnenin içine dökelim ve karıştıralım ağırlaşacak çabucak esasen düzgünce katılaşınca altını kapatalım ve 1 çay kaşığı tereyağımızı katip karıştıralım ve bir kenarda soğumaya bırakalım.
Hamurumuzu hazırlayalım bu ortada.Un hariç bütün gereçleri bir yoğurma kabına alalım ve yavaş yavaş unumuzu ek edelim ele yapışmayan çok yumuşak bir hamur elde edelim.
Hamuru ortadan ikiye bölelim ve hamurun tekini 2 yağlı kağıt ortasına alıp 2 cm kalınlığına gelene kadar açalım. Ben tart kalıbı kullandım sizin yoksa borcama bile olur.
Biraz margarinle yağlayıp hamuru eşit formda tepsimize yerleştirelim.
Hamuru yerleştirdikten sonra kesinlikle çatalla hertarafını çatalla delin kabarmaması lazım.
Soğuya vişne harcını hamurun ortasına döküp eşit halde yayalım.
Ayırdığımız 2. Hamurumuzu da tıpkı halde 2 yağlı kağıt ortasında açalım ve bıçakla ince şeritler halinde kesip üzerine süsleme yapalım biçim size kalmış ben kafes yaptım.
Akabinde fırını evvelce 175 ° ye getirelim fakat fanlı olsun pastamızı fırına koyalım hafif üstü kızarmaya başlayınca fırının derecesini 150 ° ye kadar düşürelim yavaş yavaş pişsin.Çünkü birden süratlice pişerse vişne sulu bir eser olduğu için hamurun alt kısmını ıslatır pişirmez ve yumuşak kalır oyüzden yavaş yavaş pişirin denetimli formda yakmayalım pistimi çıkartalım.
Soğumasını bekleyince üzeri için pudra şekeri serpebilirsiniz.
Nitekim deneyin çok güzel bir tanım

Geri