Tavada Limonlu ,Sade ,Kakaolu Kek

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan theking
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Tavada Limonlu ,Sade ,Kakaolu Kek Tanımı İçin Gereçler
2 adet yumurta
1 su bardağı şeker
1/3 su bardağı yağ
1 su bardağı süt
1 paket vanilin
2 çay kaşığı karbonat
2 yemek kaşığı kakao
1 limon kabuğu rendesi
2 su bardağı un

Tavada Limonlu ,Sade ,Kakaolu Kek Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTanımı Yazdır
Karıştırma kabına evvela yumurta ve şekerimizi alıyoruz güzelce çırptıktan sonra öbür gereçlerimizi sırası ile ek ediyoruz .
Yağ ,süt, limon kabuğu rendesi ,vanilin karıştıralım.
En son da un ve karbonatı da ek edelim ,un ölçüsü değişiklik gösterebilir ne cıvık ne de çok katı bir kıvam olacak.
26 cm lik granit tavada benim kullandığım tava ve ölçüler.
Tereyağı yahut margarin ile yağladığımız hafifde un serptiğimiz tavamıza bir ölçüsü döküyoruz .
Kalan hamura kakaoda eklendikten sonra onu da üstüne ek edelim .
Ocağımızın en büyük kısmında en kısık ateşte 5 kat folyo koyduğumuz ocağımıza alalım ve 40 dk pişirelim .
Kapağını açmayın buharlaşacak hiç bir şey olmaz sorun etmeyin .
40 dk sonunda kürdan yardımı ile denetim edelim pişmiş ise kapağı açık bir formda kenarda 1 -2 dk beklesin.
Sonrasında servis tabağına aykırı çevirelim isteğiniz biçimde servis edebilirsiniz(çikolata sosu, puding, pudra şekeri) ben pudra şekeri ile servis yaptım tercih sizin
Ağzını kapatalım ki kuruma yapmasın kekimiz hazır.

Anlatım uzun lakin yapılması uzun sürmüyor ben detaylı anlatmak isteğim için uzun oldu şimdiden yapacak arkadaşlarıma kolay gelsin afiyet olsun diyorum.

Not: tavamız yapışmaz olması kıymetli evvelce çok kullanılmış deforme olmuş tavalarda düzgün bir performans alınmayabilir bilginiz olsun.

Tanım isterseniz ufak değişiklikler yapıp istediğinize nazaran yapılabilir.

Teşekkürler

Tavada Limonlu ,Sade ,Kakaolu Kek Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Geri