Sahur Duası Nasıl Yapılır? Sahurda Okunacak Dualar ve Anlamları

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan theking
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Kalpleri Huzurla Dolduran En Guzel Sahur Duaları Ramazan gunlerinde oruc tutmak icin sabahın ilk saatlerinde sabah ezanından once ev halkı ayaklanır Mutfakta cay demlenir ve sahur yapmak icin kahvaltılıklar hazırlanır Sahur, Ramazan ayının en bereketli saatlerindendir İslam dininde sahur vaktinin değeri hadislerle ifade edilmiştir
Peygamber Efendimiz; “Sahurda yemek yiyiniz; cunku sahur yemeğinde bereket vardır diyerek Musluman halkını sahura kalkmaya teşvik etmiştir Sahurda yenilen yemeklerden sonra da şukur ve minnet icin dualar edilir Sahur vaktinde edilen dualar “sahur vakti duası olarak adlandırılır Ramazan sahur duası ve iftar duası ile manevi doygunluğa ulaşır
Ramazan ayının tatlı telaşları icinde iftar ve sahur icin hazırlıklar yapılırken, bizler de yenilen yemeklerin kutsallığı icin sahurda okunacak dua hakkında bir yazı hazırladık Bu ramazan da tutulan orucların kabul ve edilen duaların yerine ulaşması dileği ile…
Sahur Duası Nasıl Yapılır? Dua, tum insanlık icin var olan bir kavramdır Elde edilenler ve yenilen yemekler icin şukur duygusunu icerir Sonsuzluğun ve bereketin dile gelmiş halidir En icten şekilde edilen tum duaların kabul olacağı bilinir
Ramazan ayında da kutsal gorevler arasında yer alan dualar, iftar ve sahur vakitlerinde daha da anlamlı hale gelmektedir Sıcacık pide kokusu etrafında toplanan aile uyelerinin hep beraber semaya actığı eller ile, dillerden sahur duaları ve iftar duaları dokulur
Yemekler yenildikten sonra sahurda niyet duası buyuk onem taşır Allah icin oruc tutulduğunu dile getirmek gerekir “Niyet ettim Allah rızası icin oruc tutmaya… diyerek dua etmeye başlanır Sahura kalkmak da bir niyet olduğu gibi bu ifadeyi dile getirmek de orucun amacını yansıtır Soylenen sahur duası sozleri sonrasında kalabalık bir sahur masası varsa hep beraber amin denilir
Sahurda Okunacak Dualar ve Anlamları Sahur vaktinde gonul birliği icinde edilecek dualar, sabır ve minnet duygularını dile getirir Sahur yemeğinizi yedikten sonra okunacak duaları sizler icin derledik Peygamber Efendimiz’in sahurda okuduğu bir dua şu şekildedir:
“Ey bu gecenin ve biraz sonra оlacak sahurun Rabbi olan Allаh’ımız… Bizi iftarlara ulaştırırken gunahlarımızdan arınmış olarak orucumuzu acmayı nasip еyle Amin
Orucların daha da anlamlı hale gelmesi icin edilen sahur duası Arapca sozlerle de ifade edilebilir:
“Allahumme inni es’eluke bi rahmetikellti vesiat kulle şey’in en tağfirali
Meali:
Allah’ım! Her şeyi kuşatan her şeyi icine alan o geniş rahmetinle beni bağışlamanı diliyor ve benim gunahlarımı, hata ve kusurlarımı affetmeni istiyorum, demektir
Akılda kalması daha kolay olan sahur duası Turkce sozleri ile edilebilir Turkce haliyle sahur duası:
“Ey bela ve sıkıntı zamanında sığınağım ve ey zorluk zamanında imdadım! Sana yalvarıp yakarıyorum Senden imdat diliyor ve Sana sığınıyorum, başkasına değil Sıkıntı ve zorluklardan cıkışı ancak Senden diliyorum O halde imdadıma yetiş ve beni sıkıntılardan kurtar
Ey az ameli kabul edip cok gunahı affeden! Benim az amelimi kabul et ve cok gunahımı bağışla Şuphesiz sen bağışlayan ve merhametlisin Allah’ım! Senden kalbimle birleşen bir iman diliyorum ve birlikteliğinde ancak bana yazdığın şeylerin ulaşacağına kanaat getirebileceğim bir yakın istiyorum Ey merhametlilerin en merhametlisi! Hayatımda bana kısmet ettiğin şeylere beni razı kıl
Ey sıkıntılı anımda birikimim, zorluk zamanımda yaverim, nimetli gunumde velinimetim, rağbet ve iştiyakımın doruk noktası olan Rabbim! Sensin kusurumu ortecek, korkumu emniyete cevirecek ve surcmemi affedecek olan O halde benim hatamı bağışla Ey merhametlilerin en merhametlisi
Kalpten gelen sahur duası kısa olabileceği gibi uzun şekilde de ifade edilir Onemli olan cumlelerin uzunluğu veya kısalığı değil icerdiği niyettir Uzun bir dua okumak istediğinizde Ebu Hamza’nın sahur vakitlerinde okuduğu bir duayı sizlere sunalım
“Allah’ım; cezalandırarak beni edep eyleme Kendi başıma bırakarak da tuzağına ducar etme Ey Rabbim! Nereden bir hayır umarım; oysa senin katından başka kimseden hayır gelmez Kurtuluşa nasıl erebilirim; oysa ancak senin lutfunla kurtuluşa erişilir Ne iyi amel sahibi, senin yardım ve merhametinden ganidir; ne de kotu işler yapıp sana karşı gelen ve senin hoşnutluğunu kazanmayan senin kudret ve tasallutundan cıkabilir
Ey Rabbim, ey Rabbim, ey Rabbim! (bu sozu nefesi kesilinceye kadar tekrarlardı) Seni, seninle tanıdım Sen beni kendine yonelttin ve kendi kapına cağırdın Eğer senin yardımın olmasaydı, senin kim olduğunu bilemezdim Hamt Allah’a mahsustur O Allah’a ki ben O’nu cağırıyorum bana icabet ediyor; oysa O beni cağırdığında ben gevşek davranıyorum Hamt Allah’a mahsustur; Allah’a ki istediğimi veriyor; oysa benden odunc isteyince, (kullarına borc vermemi) isteyince cimrilik ediyorum
Hamt O Allah’a mahsustur ki, istediğim vakit hacetim icin O’nu cağırıyorum ve sırrımı bir aracı olmadan O’na acıyorum, O da hacetimi karşılıyor Hamt O Allah’a mahsustur ki, O’ndan başkasını cağırmam Eğer O’ndan başkasını cağırsaydım bile bir sonuc vermez Hamt O Allah’a mahsustur ki, O’ndan başkasına umit bağlamam; eğer O’ndan başkasına umit bağlarsam, benim umidim hice cıkar Hamt Allah’a mahsustur ki, işlerimi O uzerine aldı ve beni onurlandırdı Beni, halka terk etmeyerek halkın kucumsemesinden kurtardı Hamt O Allah’a mahsustur ki, benden gani olduğu halde kendisini bana dost kıldı
Hamt O Allah’a mahsustur ki, hic bir gunah işlememişim gibi bana yumuşak davranıyor, Benim nezdimde ovguye en layık olan Rabbimdir ve ben O’na hamt ediyorum Allah’ım ben, istekleri sana yoneltmenin yolunu acık goruyorum Sana doğru coşan umit pınarlarını dolu buluyorum Sana umit besleyene yardımın lutfunla hazırdır Seni cağıranların yuzune dua kapıları acıktır Biliyorum ki, umit edenlerin hacetini yerine getiren; perişan olanların hallerini gozeten gecekten de sensin ve biliyorum ki; senin kerem ve ihsanın icin yakarmak, kaza ve kaderine rıza gostermek cimrilerin tutumlarına karşı bana bir mukafattır ve dunya taliplerinin ellerindekinden ihtiyacsızlıktır
Ramazan gunlerinde Prof Dr Nihat Hatipoğlu da televizyonda yer aldığı programında sahur dualarına eşlik etmektedir İşte sahur duası Nihat Hatipoğlu dilinden dokulen cumlelerle:
“Allahumme kir sumtu ve bike amentu ve aleyke tevekkeltu ve ala rızkıke eftartu ve savme ğadin neveytu
Meali:
“Allah’ım! Bu gunde tuttuğum orucu gercek oruc tutanların orucu benzer bicimde ve ibadetimi gercek ibadet edenlerin ibadeti gibi kıl; bu gunde beni gafillerin uykusundan uyandır; kabahatimi bu gunde bağışla; ey alemlerin ilahı! Affet beni, ey kabahatleri affeden Rabbim! Allah’ım! Bu gunde emrini icra etmek icin beni guclendir; bu gunde zikrinin guzel keyfini bana tattır; kereminle beni bu gunde şukrunu eda etmek icin hazırla; bu gunde hıfzın ve ortunle beni (gunah ve beladan) koru; ey basiretlilerin en basiretlisi

Geri