Puf Noktalarıyla Ramazan Pidesi (Yumuşaklığını Kaybetmeyen)

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan theking
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Puf Noktalarıyla Ramazan Pidesi (Yumuşaklığını Kaybetmeyen) Tarifi İcin Malzemeler Hamur icin :

*2 su bardağı sıcak sut
*2 cay bardağı ılık su
*4 yemek kaşığı sıvı yağ
*1 paket yas maya
*2 tatlı kaşığı şeker
*2 tatlı kaşığı tuz
*Aldığı kadar un( ben yaklaşık 78 bardak kullandım)

Hamura şekil vermek icin:

*1 cukur kabın icine su
*1 yemek kaşığı un

Uzeri icin :

*1 tane yumurta sarısı
*2 yemek kaşığı yoğurt yada sut
*2 yemek kaşığı sıvı yağ

Diğer:

*Corek otu
*Susam

Puf Noktalarıyla Ramazan Pidesi (Yumuşaklığını Kaybetmeyen) Tarifi Yapılışı İftar sofrasında da en sevdiğim şey sıcak pide
Evde yapılan her şeyin lezzeti her zaman harikadır, her ramazanda yaptığım soğuduğunda yumuşaklığını kaybetmeyen pide tarifimi sofranıza lezzet katsın ister misiniz?
İşte size pide tarifim

1
*Hamur icin : Mayayı ve şekeri karıştırma kabına alıp parmak ucuyla sıvı olana kadar karıştırın( bu işlem 5 dakika surebilir ve sertleşebilir bu sizi korkutmasın karıştırdıkca sıvı haline gelecektir)
*Daha sonra onceden ısıttığımız sutu, suyu, sıvı yağı ve tuzu ekleyip biraz saha karıştırılır
*Son kabartma tozu ve unumuzu yavaş yavaş ilave edelim En onemli hamur asla sert yoğurmayalım Ele yapışmasın, yumuşak olmalı ve mayalanmaya bırakalım
*Mayalandı mı şeklini verebiliriz
*Mayalanan hamuru 2 ye bolun,, tepsinin uzerine koyduğumuz yağlı kağıdın ustune biraz un serpelim ve hamuru koyalım, elimizle yuvarlak şekilde acalım
*Şeklini verirken suya bir kaşık un katalım ve parmağımızı suya batırıp hamura pide şekli verelim
*Hamuru tekrar dan tepside yarım saat mayalandıralım, mayalanan hamura sekil verdiğimiz yerlere tekrar elimizle gecelim cunku ekmek fırında pişerken şekiller kaybolur
*Uzeri icin yumurta sarisi yoğurt ve sıvı yağ sosunu kucuk bir kaseye alıp karıştıralım ve pidelerin ustune surelim en son olarak uzerine isteğe gore susam veya corek otu serpip 200 derecede altı ve ustu kızarana kadar pişirin
*Hamuru mayalanmaya bırakırken sıcak tutmak cok onemli ben iyice kapatıp kapalı yerde tutuyorum yani mesela mikro dalgaya (kesinlikle calıştırılmayacak sadece kapalı yerde dursun diye )
*Hamuru yoğururken sıcak olması cok onemli hem guzel mayalanır hem daha guzel sonuc elde edersiniz Ben sutu sıcak ve suyu ılık kullanıyorum
*Un olcusunde sabit kalmayın her bardak ve un ayni olmuyor
*Benim yaptığım bu olcuden 2 buyuk biri kucuk cıktı isteğe gore malzemeyi azaltıp veya coğaltabilirsiniz

▫Soğuyunca lezzetini kaybetmiyor denemenizi tavsiye ediyorum Herkese hayırlı ramazanlar
Yumuşaklığını gormek isterseniz vevideolu yapım aşamaları icin instagram hesabim @724mutfaktayim linki prifilimde var

Geri