Present Perfect Continuous Tense Ne Anlama Gelir?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan theking
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Sevdiklerinle paylaşmayı unutma !
Present Perfect Continuous Tense, Türkçe’de “Şimdiki Zamanda Sürekli Geçmiş Zaman” olarak adlandırılır. Bu zaman, bir eylemin geçmişte başlayıp hâlâ devam ettiği durumları ifade etmek için kullanılır. Eylem, geçmişte başlamış olup, şu an hâlâ devam ediyor olmalıdır. Örneğin, “Ben 2 saat boyunca çalışıyorum” cümlesi, bu zamanın bir örneğidir. Bu zaman kalıbının kullanıldığı cümlelerde, genellikle “şimdiye kadar”, “hâlâ”, “son zamanlarda” gibi ifadeler kullanılır. Present Perfect Continuous Tense, geçmişte başlayan ve hâlâ devam eden eylemleri ifade etmek için kullanılır.
İçindekiler

Present Perfect Continuous Tense, Türkçe’de “şimdiki zamanın sürekli geçmiş zamanı” olarak ifade edilir. Bu zaman yapısı, bir eylemin geçmişte başladığını ve hala devam ettiğini belirtmek için kullanılır. Türkçede “-yor” ekini içeren “-mekte/-makta” ekleriyle ifade edilir.

Present Perfect Continuous Tense Nasıl Oluşturulur?

Present Perfect Continuous Tense, “have/has been + -ing” yapısıyla oluşturulur. “Have” yardımcı fiili, “has” ise üçüncü tekil şahıs (he, she, it) için kullanılır. Yardımcı fiilin ardından main verb (-ing) şeklinde kullanılır.

Present Perfect Continuous Tense Hangi Durumlar İçin Kullanılır?

Present Perfect Continuous Tense, aşağıdaki durumları ifade etmek için kullanılır:
Bir eylemin geçmişte başladığı ve hala devam ettiği durumlar: “I have been studying English for 2 hours.” (2 saat boyunca İngilizce çalışıyorum.)
Bir eylemin geçmişte başladığı ve etkisini şu an hissettiren durumlar: “She has been running, that’s why she is sweaty.” (Koşuyordu, bu yüzden terli.)
Bir eylemin geçmişte başladığı ve gelecekte de devam edeceği durumlar: “They have been planning their vacation for months.” (Tatillerini aylardır planlıyorlar.)

Present Perfect Continuous Tense ile Hangi Zamanlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Present Perfect Continuous Tense ile diğer zaman yapıları arasındaki farklar şunlardır:
Present Perfect Tense: Present Perfect Continuous Tense, eylemin süreklilik arz ettiğini belirtirken Present Perfect Tense, eylemin tamamlandığını veya sonuçlarının şu an önemli olduğunu ifade eder. “I have been studying English.” (Geçmişte başladım ve hala devam ediyorum.) vs. “I have studied English.” (Geçmişte tamamladım veya şu anki bilgimle ilgili.)
Simple Past Tense: Present Perfect Continuous Tense, geçmişte belirli bir zamanda devam eden bir eylemi ifade ederken Simple Past Tense, geçmişte belirli bir zamanda tamamlanan eylemleri ifade eder. “I have been working all day.” (Bütün gün çalışıyorum.) vs. “I worked all day yesterday.” (Dün bütün gün çalıştım.)

Present Perfect Continuous Tense ile Hangi Zaman Zarfları Kullanılır?

Present Perfect Continuous Tense ile aşağıdaki zaman zarfları sıklıkla kullanılır:
For: “I have been studying English for 2 hours.” (İngilizce çalışmaya 2 saattir devam ediyorum.)
Since: “She has been living in London since 2010.” (2010 yılından beri Londra’da yaşıyor.)
All day/week/month/year: “They have been playing video games all day.” (Bütün gün video oyunu oynuyorlar.)

Present Perfect Continuous Tense ile Hangi Fiil Çatıları Kullanılır?

Present Perfect Continuous Tense ile aktif ve edilgen fiil çatıları kullanılabilir. Aktif çatıda özne eylemi gerçekleştirirken, edilgen çatıda özne eyleme maruz kalır.

Present Perfect Continuous Tense ile Örnek Cümleler

Present Perfect Continuous Tense ile örnek cümleler:
I have been waiting for the bus for half an hour. (Yarım saattir otobüsü bekliyorum.)
She has been working on her project all day. (Bütün gün projesi üzerinde çalışıyor.)
They have been watching movies since yesterday. (Dünden beri film izliyorlar.)
Present Perfect Continuous Tense, geçmişte başlayan ve hala devam eden eylemleri ifade etmek için kullanılan bir zaman yapısıdır. Bu zaman yapısının oluşturulması, kullanım alanları ve farklı zaman yapılarıyla karşılaştırılması hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca, sıklıkla kullanılan zaman zarfları ve fiil çatıları da açıklanmıştır. Örnek cümlelerle konunun daha iyi anlaşılması sağlanmıştır.

Present Perfect Continuous Tense ne anlama gelir?
Geçmişte başlamış ve hala devam eden eylemleri ifade eder.
Genellikle “for” ve “since” ile kullanılır.
Özne + have/has been + -ing fiil şeklinde kullanılır.
Örnek cümle: “I have been studying English for two hours.”

Present Perfect Continuous Tense, geçmişte başlamış ve hala devam eden eylemleri ifade eder.
Genellikle “for” ve “since” ile kullanılır.
Özne + have/has been + -ing fiil şeklinde kullanılır.
Örnek cümle: “I have been studying English for two hours.”
Present Perfect Continuous Tense, anlatılan sürenin önemli olduğu durumları ifade eder.

Geri