PEYGAMBERiMiZin Erkeklere Vasiyeti

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan nilova
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Konuyu Yükselt

nilova

Yeni Üye
PEYGAMBERiMiZin Erkeklere Vasiyeti

1) CENNETIN TAM ORTASINA GIRMEYI ISTERSEN
Ibnu Ömer radiyallahu anhüma anlatiyor:" Hz Ömer radiyallahu anel-CAbiye`de bize hitaben:
"Ey insanlar,dedi Ben(su hutbeyi okumak üzere) aranizdan kalkiyoru tipki,Resülullah aleyhissalatu vesselamìn da bizim aramizda kalktigi gibi(O kalkip) söyle demisti: "Size Ashabimi,sonra da onlarin pesinden gelecekleri (tabiiyini ve tabe-i tabiiyini) tavsiye ediyorumDaha sonra (gelenler arasinda) yalan,öylesine yayilacak ki,kendisinden yemin taleb edilmedigi halde yemin edecek,sahitligi istenmedigi halde sehadette bulunacakHaberiniz olsun,bir erkek bir kadinla bas basa kaldi mi onlarin ücüncüsü mutlaka seytandirZira seytan,tek kalanla birlikte olurIki kisiden uzak durur Kim cennetin ortasini dilerse,cemaatten ayrilmasinKimi,yaptigi hayir sevindirir ve kötülügü de üzerse iste o mü`mindir"

2) ALISVERISTE HILE YAPMA

Peygamberizimiz(sav) yiyecege ait bir sey satan bir adama ugramisti,ona:
-Ne satiyorsun ? die sorduAdam da anlatti Bunun üzerine Allahìn Resulülne,satilan yiyecek maddesinin icinde elini sokmasi vahyolunduPeygamberimiz (sav) elini o yiyecegin icine sokunca,bir de bakti ki, o seyin ici islakBu tesbit üzerine:
-Bu nedir,ey yiyecegin sahibi? die sordular
Adam:
-Yagmur isabet ettiEy Allah`n Resulü,die cevap verdi"
Resülullah aleyhisselam:
-Yas olan tarafini üstüne koysaydin da insanlar görselerdedikten sonra,"hile yapan benden ve benim ümmetimden degildir" buyurdular

3) HAKKIN OLMAYANI ALMA

Ümmü Seleme radiyallahu anha Peygamber alyhisselamin söyle buyurduklarini anlatiyor:
"Ben,ancak bir insanimSiz de bana gelip davalasiyorsunuzBelki bazinizin delili bazinizinkinden daha kuvvetli oluyorBen de,bu ifadeyi göre onun lehine küküm verebiliyorum Fakat kime, kendisine degil de kardesine ait olan bir hakkin verilmesi ile hükmedersemZira bu takdirde ben kendisine ancak cehennemden bir parcayi ayirmis oluyorum,demektir

4) BELALARA SABREDERSEN GÜNAHLARINA KEFFARETTIR

Abdullah radiyallahu anh anlatiyor:
Allahin Resulünü huzuruna girdim Cok izdirapli bir hali vardi
Dedim ki:
-Ey Allahìn Resulü! Sitma hastaligi cok siddetli Peygamberimizi Aleyhisselam:
-Evet ben hastalandigim vakit duydugum izdirap iki kat olup sizden iki kisinin duydugu izdirap dereceseindedir buyurdular,Dedim ki:
-Bu belki sana iki kat ecir saglamak icindirBunun üzerine buyurdular ki:
-Evet,söyledigin gibidirBelaya ugrayan,bir diken ve bundan fazla bir sey kendisine isabet eden bir mülüman yoktur ki,bu sebebten dolayi agac yapraklarinin döküldügü gibi,Allahü teala onun günahlarini bagislamasin

5) ELLI KISININ SEVINI ALMAYA CALIS

Ébü Ümeyye Sabani radiyalllahu anh anlatiyor:
Ebü Sa`lebe radiyallahu anh`e
-"Ey iman edenler,kendinize bakin,siz dogru yolu bulunca,sapmis olanlar size zarar veremez"
(Maide Süresi) Ayeti hakkinda sordumEbü Sa`lebe radiyallahu anh:
-Allah`a yemin ederim ki,bu hususta malümati olan bir kisiye sormus oldun Cünkü ben Peygamberimiz (sav) a bunu bunu sormustum da, o da bana söyle demiti:
- "Muhakkak iyiyi emredecek,kötüyü de nehyedeceksinizTa ki cimri ve zalimi,insanlar arasinda nefsin hevasina uyumanin yaygin hale geldiginin,dünyanin ahirete tercih edilidigini,herkesin yalniz kendi görüsüne hayran kaldigini görünceye kadar böyle yapmaya devam edin
Bunlari gördügün zaman,insanlari birakDünya ve ahiret bakimindan sana faydali seylere mesgul ol ve haramdan uzak dur Zira sonra öyle bir zaman gelecektir ki, o zamanda dine sarilan atesi eline almis kimse gibidir O zamanda iyi amel isleyene,sizin gibi salih amel isleye elli adamin sevi vardir"
-Ey Allah`n Resulü,bizden elli kisinin sevabi mi,yoksa onlardan olan elli kisinin sevabi mi? die sordular Peygamberimiz (sav)
-Hayir,sizden olan elli kisinin sevabi,buyudular

Geri