Nefis Tavuklu Eli Boğrunde

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan SoruCevap
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Nefis Tavuklu Eli Boğrunde Tarifi İcin Malzemeler

*1 kg kadar tavuk (Goğus ve kemiksiz but karışık kullandım )
*10 adet yeşilbiber
*10 adet domates
*10 adet arpacık soğan (Buyuk soğan kullanırsanız 12 adet yeterli )
*1 baş sarımsak

Tavuğun Marinesi İcin

*5 yemek kaşığı zeytinyağı
*1, 5 yemek kaşığı sulu kısmında yoğurt
*1 tatlı kaşığı tuz
*12 tatlı kaşığı pulbiber
*1 cay kaşığı karabiber
*Bir tutam kekik
*Cay kaşığının ucuyla kimyon
*Cay kaşığının ucuyla zerdecal

Uzeri İcin

*Sebzelerin uzerine serpmek icin tuz
*Zeytinyağı
*Yarım su bardağı su ( Daha az ekleyip gerektikce uzerine ilave edebilirsiniz)

Nefis Tavuklu Eli Boğrunde Tarifi Yapılışı Eli Boğrunde kırmızı etle yapılan yoresel MUHTEŞEM bir yemeğimiz daha once paylaştım cokta beğenildi, bu kadar kolay ve bu kadar lezzetli başka bir yemek yoktur sanırım şimdiye kadar denemeyenlerin de mutlaka denemesini tavsiye ederim Bu tarife gelince, bircok kırmızı etli tarife alternatif olarak cok sevildiği icin tavuklu versiyonu deneyip beğeniyoruz, bende eli boğrunde yemeğini tavuklu denedim gayet guzel oldu bende paylaşmak istedim
Gelelim tarife,

1
*Oncelikle tavukları yıkayıp kup kup doğruyoruz ve karıştırma kabına alıyoruz, bir kaseye yoğurt, zeytinyağı, tuz, karabiber, pulbiber, kimyon, kekik, zerdecal koyarak karıştırıp tavukların uzerine dokuyoruz guzelce karıştırıyoruz ( ben eklemedim ama isteyen tatlı kaşığının ucuyla salca ekleyebilir ) ve uzerini kapatıp buzdolabında birkac saat dinlendiriyoruz
*Yemeği hazırlayacağımız zaman, fotoğraflarda gorebileceğiniz gibi sebzeleri yıkayıp buyukce doğruyoruz
*Sarımsakları soyuyoruz ve buyukse ikiye kesiyoruz, ben arpacık soğan kullandığım icin butun olarak ve fazlaca kullandım ama normal soğan kullanacaksanız buyukluğune gore 12 soğanı buyukce doğrayarak kullanabilirsiniz
*Yemeğimizi pişireceğimiz fırın kabına yanyana olacak şekilde karıştırmadan tavuk ve sebzeleri diziyoruz
*Tavukluların ve sebzelerin aralarına sarımsakları serpiyoruz, yine fotoğraflarda gorebilirsiniz, hazırladığımız yemeğin ozellikle sebzelerinin uzerine tuz serpiyoruz
*Uzerine yarım su bardağı kadar su ve damak tadına gore biraz zeytinyağı gezdirip uzerini once yağlı kağıt sonrada aluminyumum folyoyla kapatarak 200 derecede ısıttığımız fırında 4045 dakika kadar pişirip tepsinin uzerini acıyoruz ve 1015 dakika kadar daha uzeri kızarıncaya kadar pişirip fırından alarak servis ediyoruz
*Cocuklar suyuna ekmek banmayı sevdiği icin ben biraz sulu yapıyorum ama isterseniz daha az su ekleyip kontrollu pişirerek gerekirse uzerine tekrar sıcak su ekleyebilirsiniz cunku hem tavuk hem sebzeler sulanıyor, pişme sureside her fırına gore değişiklik gosterebileceği icin kontrollu pişirmek gerekiyor Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun

Geri