Koruma programı

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
16
İtibar
0
Coin
256,928
Sistemli diyet yapıyorum, kilomu veriyorum ancak bir vade sonra tekrar geri alıyorum. Müdafaam mümkün değimli ; herkesin sorduğu değerli bir soru kilomu koruyabilirmiyim? Sağlıklı bir diyet programı ile verilen kiloların korunması ve daha sonra almadan hayatın sürdürülmesi mümkün ve korumak hiçte çetin değil

1. Sağlıklı bir diyet programı ile zayıflarsınız mide kapasiteniz küçülür. Belirli bir beslenme alışkanlıkları artık kazanmışsınızdır. Haddinden fazla beslenmeden sistemli beslenmeye geçtiniz bunu sürdürmeliyiz. Bunun için sırf öğrenmeniz gerekenler ; Sağlıklı beslenerek, verdiğim kiloları koruma ederek 1- 2 haftamı geçirdim. Bir davete katılarak çok yemek yedim yahut sinirlendim çok yemek yedim. Eyvah ben ne yapacağım işte bu üzere durumlarda ne yapabileceğimizi bilmeliyiz. Paniklemeden pratik malumatlar edinip metabolizma hızlandırma tekniklerini öğrenmeniz gerekir. Bu üzere durumda; alınan ziyade gücün yağa dönüşmesi 24 saati bulur. Çabucak sonraki gün içtiğiniz su ve protein ölçüsünü artırıp karbonhidratı azaltırsanız artan protein metabolizmanızı hızlandırıp alınan ziyade kuvvetin yağa dönüşmesini engelleyebilirsiniz.

2. Yukarıda belirtiğim üzere bir çok metabolizma hızlandırma teknikleri öğrenmeniz gerekmektedir.

3. unutulmaması gereken bir şey var. Beslenme de yasak diye bişey yoktur. Şu soruyu sorabilirmisiniz kiloları verdim sağlıklı beslenmeyi öğrendim evet ben kızartma, hamburger, pizza, kuruyemiş, salamura besinleri tüketemiyecekmiyim. Tabiki tüketebilirsiniz. Değerli olan bu yiyecekleri vücudumuza hengam vermeden ne sıklıkla tüketebileceğimizi öğrenmek olmalıdır.

Diyet yapıldığında ziyade kilolarından kurtulamayan şahısların esas meselesinin metabolizmalarının yavaş çalışmasıdır.Metabolizmanın ne durumda olduğu kan tahlili sonuçlarından öğrenilir. Kan şekeri düşükse, vücudun gereksinimi olan güçten daha düşük bir güç alındığı vakit, kan şekerini denetiminde dengesizlik olur.Uuzn müddetli yapılan şok diyetlerde vücuda zarar verir.Kan şekerindeki ani iniş çıkışlar metabolizmayı yavaşlatıp, kilo vermeyi durdurur.

Metabolizmayı hızlandırmak için diyet programını takip edenler, kesinlikle günde 2,5 3 litre su içmeli ve kaliteli protein tüketmeliler. Kaliteli protein muhtaçlığının karşılanması içinse haftada iki defa yumurta, iki üç kere balık, al et (haftada iki sefer ), haftada 3 kere tavuk yemek gerekiyor.Beslenme formunun en ağır Sabah sabah kahvaltısı olacak halde düzenlenmeli.Aynı devranda bir günde üç esas öğün ve üç ara öğün yemenin zayıflamaya olumlu tesiri vardır.Günümüzde kilosundan şikayetçi olan acilen herkes etrafından duyduğu farklı diyetleri tekraren deneyerek, metabolizmasını bozuyor. Diyet yapıp metabolizmasını bozmuş bir kişinin, vücudunun vitamin-mineral istikrarı bozduğu için, zayıflama mümkün olmamaktadır.Bu noktada ısrarcı olmak mekanına, bir müddet diyet yapmayı bırakıp, bütün besin kümelerinden istikrarlı olacak biçimde beslenilmesi gerekir.. Bu sayede vücudun eksikleri alanına konulur ve daha sonra yine sağlıklı bir diyet programı sürdürülebilir.

Diyeti muhafaza teknikleri
Kiloyu himayenin sırrı, protein ve karbonhidrat istikrarında yatar.Alınması gereken yekun kalori ölçüsü içerisinde karbonhidrat ve protein istikrarlı olduğu sürece kilo almazsınız bunu da proteinlerle karbonhidratların gün içindeki dağılımını eşit tutmaya dikkat etmek mealine gelir.Gün içinde hiç protein almayıp, yalnızca karbonhidrat ile beslenirseniz kilo alıyor, proteini arttırıp karbonhidratı azaltırsanız, zayıflamaya devam edersiniz.Kişinin kilo vermesinde en büyük etken metabolizmayı yormamak ve canlı tutmaktır.Diyet öncesinde sıhhat kriterleri kesinlikle saptanmalıdır Kan tahlillerine nazaran;Diyet ayarlanmalı buna nazaran: Demir eksikliğinin olup olmadığı, Guatr meselesinin protein eksikliğinin İnsülin salgısı durumu (hiperinsülinemi; insülinin çokça salgılanması, hipoinsülinemi; az salgılanması durumu) araştırılarak metabolizmayı faal tutacak halde bir diyet uygulanmalıdır. Sonunda uygulanacak diyet programı ile kişinin ayda 4 6 kg. vermesi sağlıklıdır.

Muhafaza programının ehemmiyeti

Diyet yaptınız, dilediğiniz kadar kilo verdiniz ve muhafaza programına geçtiniz. Himaye programını muvaffakiyetle uygularken bir gün şiddetli yemek yediniz, içki içtiniz, yani her şeyi ziyade kaçırdınız. Çok çokça endişelenmeniz gerekmiyor zira aldığınız bu yağlar vücut tarafından bir anda depolanmıyor. Bunun gerçekleşmesi 24 saat sürüyor.Eğer 24 saatten evvel, olağanda aldığınız su ve protein ölçüsünü 1,5 katına çıkartıp, karbonhidratı minimuma indirirseniz yağlanmanın önüne geçebilirsiniz. Örneğin, yemeği çok kaçırdığınız günün derhal sonraki günü bol ölçüde tavuk ,et ve balık tüketmenizde yarar var. Bu sayede arada sırada küçük kaçamaklar yapsanız da hayatınız boyunca ülkü kilonuzu koruyabilirsiniz. Verilen kiloların vücuda oturması 1 yılınızı alır. Bu 1 yıl içerisinde beslenmenize dikkat etmeniz gerekir Verilen kiloların geri alınmaması için.

Verdiğiniz kilolarınız korumak için

Zayıflama devrinde içtiğiniz 3 litre suyu artık 2 lt. ye indirebilirsiniz ancak bunu altına düşerseniz yani suyu daha az içtiğiniz takdirde kilo alma durumuyla karşı zıdda kalabilirsiniz

1 günlük beslenmeniz en az 4 öğünden oluşan bir programdan oluşmalıdır, sabah, öğlen 4-5 arası, akşam üzere gece öğünü de olabilir. Lakin hiçbir hengam bütün gün yemek yemeyip yalnızca akşam öğünü yemek üzere bir yanlışa düşmeyin. Yeniden 4 ya da 5 öğünde yiyecek halde öğünleriniz ayarlamalısınız.

Karbonhidratlar günlük öğününüzde 1 öğün karbonhidratlı yiyecek yiyip öteki öğününüzde protein ve zerzevatla dengelemelisiniz. Sabah sıradan kahvaltınızı yaptıktan sonra( 2 dilim ekmek, beyaz peynir, zeytin..), öğleyin, bir tabak makarna yada pizza yada hamburger menü yahut pilav + et üzere bir karbonhidratlı menü yiyebilirsiniz bunu akabinde aldığımız karbonhidratı dengelemek için akşam öğününde zerzevat, yoğurt salata ya da ızgara et salata ya da balık salata halinde dengelemeniz gerekiyor. Tekrar akşamleyin bir karbonhidratlı yiyecek daha yemeniz yanlışsız olmayacaktır. Bu menüde haftanın 2 günü öğlen ile akşamı yan değiştirmek yani karbonhidratlı menüyü akşama alıp proteinli menüyü öğlene almayı vücut kaldırabilir lakin sadece2 gün. Ara öğünlerde de zerzevat yenmelidir.

Çok yemek yediniz neler yapmalısınız?

Her gün çoklukla öğlen öğünlerinde karbonhidrat alarak hayatınızı ve kilonuzu yönetim ettiriyorsunuz Gelgelelim bir gün oldu ki sabah brunch'a davetlisiniz öğlen işi işçin hususî bir konuma, akşam da tekrar abarttınız ve gün içinde 3 öğününüzdde karbonhidratlı yiyeceklerden karışık olarak yediniz günlük almanız gereken karbonhidrat ölçüsünü bir epey aştınız . Ne yapacaksınız?

Unutmayın ki alınan çokça enerjiyi toparlamak mümkün alınan çokça enerjini vücutta yağa dönüşmesi 24 saat alır. Siz sonraki gün suyu 3 litreye çıkarırsanız ve sonraki gün yeniden arttırdığınız su ölçüsü ile birlikte öğlen akşam protein ağırlıklı( et, tavuk, balık) beslenirseniz karbonhidratı yok denecek kadar minimuma indirirseniz; diyette arttırılmış olan protein suyla birlikte metabolizmayı hızlandırır. Bigün evvel alınan ziyade karbonhidrat yağa dönüşmeden vücuttan atılır. Gelgelelim bu şiddetli kaçırmayı haftada bir yapabilirsiniz ve bu programı çok yediğiniz günün çabucak sonraki günü uygulamalısınız.

Çokça alkol alımından sonra alkolun yağa dönüşmemesi için ne yapmalısınız?

Çok sefalı geçen şahsi bir davetin sonrasında alkol ölçüsünü çok kaçırdınız.

Sorun değil Vücuttaki ziyade alkolun yağa dönüşmemsi ve vücuttan atılması için 3 şey yapılmalıdır.Alkolu vücuttan atan en kıymetli şey su,omega 3 (balık) ve yeşil sebzelerdir.(Bu sebzeler kabak,ıspanak,fasulye)

Alkol sonrası sonraki gün diyet programı

3,5lt su içmekle başlayın

SABAH: 1 Bardak süt 6 Kaşık müsli

ARA:1 Kivi

ÖĞLEN:1 Tabak zerzevat (Kabak,ıspanak,fasulye,brokoli,) üzere yeşil sebzeler1 Dilim ekemek ( çok tahıllı ) Salata

ARA:2 Portakal

AKŞAM: 350 gr Balık yahut somon ızgaraSalata

Ara: 4Kayısı (kuru ) + 1 Kivi

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.