Katlı Poğaça (Patatesli-Peynirli)

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan theking
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Katlı Poğaça (Patatesli-Peynirli) Tarifi İçin Malzemeler
1 bardak süt
1 bardak su
Yarım su bardağı sıvı yağ
1 yemek kaşığı tereyağı
1 yumurta
1 paket instant maya
2 yemek kaşığı toz şeker
1 tatlı kaşığı tuz
Aldığı kadar un (ben 1 kiloya yakın kullandım, ele yapışmayan bir kıvamda olmalı)
200 ml klasik su bardağı ölçüsüyle

İç malzemesi için gereken malzemeler;
2 adet haşlanmış rendelenmiş patates
1 kase peynir (ben yöresel eriyen bir peynir çeşidi kullandım)
2 yumurta beyazı (şart değil)
1 çay kaşığı pul biber
1 çay kaşığı karabiber
Az kimyon
Az tuz
Ara kata sürmek için;
1 dolu yemek kaşığı erimiş tereyağı
Üzeri için;
2 adet yumurta sarısı
1 yemek kaşığı süt

Katlı Poğaça (Patatesli-Peynirli) Tarifi Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır

Bismillahirrahmanirrahim.

Oldukça lezzetli yumuşacık bir poğaça tarifiyle geldim buyrun başlayalım.
İç malzemesi için önceden haşlayıp rendelediğimiz patates ve peynire belirttiğim baharat ve tuz ekleyip karıştıralım.
Sıvılar başta olmak üzere sırasıyla hamur malzemelerini yoğurma kabına alalım azar azar un ilavesiyle hamuru iyice yoğuralım. Üzerini kapatıp ılık bir yerde en az yarım saat mayalanmaya bırakalım ve havasını alıp eşit 4 bezeye ayıralım.
Bezenin birini merdane yardımıyla açalım, arasına 3 yemek kaşığı tereyağından gezdirelim her yerine eşit dağıtalım.
İkinci bezeyide açalım ve ilk yufkanın üzerine gelecek şekilde yayalım resimlerde detaylandırdığım şekilde şekil verelim. Sekiz parçaya keserek iç harcı yerleştirip rulo şeklinde saralım.
Üzerine yumurta sarısı sürelim, ılık ortamda 20 dakika kadar tepsi mayası için bekleyelim.
Önceden ısıtılmış 180 ⁰lik fırında üzeri kızarana kadar pişirelim ve servise sunalım afiyetle şifa olsun
Not; Bu malzeme ölçümüz 2 tepsi içindir, dileyen yarısını kullanıp az ölçüde yapabilir.

Katlı Poğaça (Patatesli-Peynirli) Tarifi Fotoğraflı Yapılışı

Geri