Kat Kat Çıtır Çıtır İçli Köfte Tadında Börek (Videolu)

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan theking
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Kat Kat Çıtır Çıtır İçli Köfte Tadında Börek (Videolu) Tanımı İçin Gereçler
5 adet yufka
Sosu için
1 su bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı + 1 tatlı kaşığı un
1 yemek kaşığı sirke (ben üzüm kullandım)
1 tatlı kaşığı silme tuz
İçine
500 gram kıyma
1 adet orta uzunluk soğan
Yarım çay bardağı sıvı yağ
1,5 çay kaşığı kadar tuz
1 çay kaşığı kimyon
1 çay kaşığı kırmızı toz biber
1 çay kaşığı karabiber
Dilerseniz yarım çay bardağı kırılmış ceviz
Üstüne
1 yumurta sarısı
1 tatlı kaşığı sıvı yağ
Yarım çay kaşığı pekmez
Süslemek için
Susam, çörekotu

Kat Kat Çıtır Çıtır İçli Köfte Tadında Börek (Videolu) Tanımı Yapılışı

Öncelikle bir tavaya küçük küçük doğranmış soğanları alıyoruz.
Üzerine sıvı yağı döküp kavuruyoruz.
Kavrulunca kıymayı da koyup, kıyma suyunu salıp tekrar çekene kadar pişiriyoruz.
Üzerine tuz ve baharatları da ekleyip karıştırıyoruz ve soğumaya alıyoruz.
Öteki taraftan da sosu için tüm gereçleri karıştırıyoruz ve onu da kenara koyuyoruz.
Yufkanın birini masaya seriyoruz. Her yerine gelecek formda sostan sürüyoruz. Gözleme yapar üzere yan taraflarını katılıyoruz.
Oralara da birazcık sos sürüp öteki kalan tarafları da katlıyoruz ve büyük bir kare elde ediyoruz.
Bunu da 4’e bölüp her birinin ortasına 1’er çorba kaşığı dolusu kıyma harcından koyup köşelerinden katlıyoruz. Aksi çevirip yağlı kağıt serili tepsiye diziyoruz.
Hepsini bu formda yaptıktan sonra yumurta sarısı, pekmez ve sıvı yağını karıştırıp sürüyoruz ve susamla da süslüyoruz.
Evvelce ısıtılmış 175 dereceli fırında altı güzelce kızarana kadar pişiriyoruz. Üzeri çabuk kızarırsa yalnızca altı açın güzelce kızarsın altı da
Olunca biraz dinlendirip tercihen ılık formda servis edebilirsiniz
Biz sahiden bayıldık deneyeceklere şimdiden afiyet şifa olsun inşallah yorum ve fotolarınızı bekliyorum sağlıcakla kalın
Not:yufkanızın taze ve yumuşak olması kıymetli isterseniz pişirmeden buzluğa da atabilirsiniz.

Yiyeceğiniz enn lezzetli ve çıtır çıtır börekler burada! mutlaka denemelisiniz favori böreğiniz olacak buyrun tarife.Tarif görüntüsü:

Geri