Kalp yetmezliği

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan SoruCevap
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Kalp göğüs kafesi içerisinde yer alan, dört odacıktan ve odacıklara giren ve çıkan büyük damarlarla, odacıkları birbirine bağlayan kapaklardan oluşmuş, dolaşım sisteminin merkezinde yer alan bir organdır ve temel görevi oksijeni yüksek kanı hücrelerimize, oksijeni kullanılmış kanı da tazelemek üzere akciğerlerimize ulaştırmaktır.

Kalp Yetmezliği, bu mükemmel döngünün kalple ilgili veya kalp dışı nedenler yüzünden bozulması sonucunda kalbin dokuların ihtiyacı olan oksijeni ve gereksinimleri uygun kan akışı ile sağlayamaması halidir.

Çocuklarda kalp yetmezliğinin sebepleri yaşa göre değişmekle beraber en sık doğumsal kalp hastalıkları ile ilgilidir.

Fetal dönemde yani gebelik döneminde bebekte kalp yetmezliği oluşabilir. Bu dönemde sıklıkla kalp atım sorunları (hızlı atma veya çok yavaş atım), fetusta ciddi anemi olması, bazen fetusta dolaşım için gerekli iki önemli yapının kapanması kalp yetmezliğinin önemli nedenleri olarak karşımıza çıkar.

Doğum sonrası ilk hafta içerisinde ise ağır bazı doğumsal kalp hastalıkları ön plana çıkar. Şah damarı kapak darlıkları, koarktasyon hastalığı, oksijenli kanı kalbin soluna taşıyan damarların başka yere açılması, en ağır kalp hastalıklarından hipoplastik sol kalp sendromu gibi.

Doğumun ilk haftasından sonra yukarıda saydıklarıma geniş kalp delikleri (geniş VSD, geniş PDA, AVSD gibi) eklenir.

Yenidoğan ve süt çocukluğu döneminden sonraysa kalp yetmezliğinin sebepleri doğumsal kalp hastalıklarından çok edinsel kalp hastalıkları veya kalp kası hastalıkları ile ilgili olmaya başlar. Virüsler yoluyla oluşan kardiyomiyopati hastalığı, kalıtsal kalp kası hastalıkları, romatizmal ateşe bağlı önemli kapak hastalıkları, kalp zarı iltihapları, Kawasaki hastalığına bağlı kalp kası ve koroner damar tutulumu, ameliyat edilmiş veya anjio ile girişim yapılmış ancak tam düzelme olamayan doğumsal kalp hastalıkları gibi.

Her yaş grubu için kalp atım bozuklukları, hipertansiyon, anemi, böbrek yetmezliği ve tiroid hormon bozuklukları, tüm vücudu etkileyen ağır enfeksiyonlar önemli diğer kalp yetmezliği nedenleri olarak sayılabilir.

Kalp yetmezliğinde yine hastalığa ve yaşa göre farklı belirtiler olmakla beraber genelde nefes sayısında artış, nefes alışta zorlanma, bebeklerde emerken yorulma, nefes nefese kalma, kiloda artış olmaması, gözlerde veya ayak sırtında şişlik, yürürken veya merdiven çıkarken zorlanma, çarpıntı, soğuk veya aşırı terleme, bayılma, göğüs ağrısı görülür.

Tanı için mutlaka ekokardiyografi ile kalp yapısının ve işlevlerinin gözden geçirilmesi gerekir. Ritim bozukluklarının varlığı EKG ve ritim holter ile görülür. Akciğer filmi ve kan tetkikleri gereklidir.

Kalp yetmezliğinin tedavisi hastalığın veya nedenin ortadan kaldırılmasına dayanır. Çocuk kalp hastalıklarında ülkemizde çok iyi düzeylere ulaşılmıştır. Kalp yetmezliği sebebi olan birçok doğumsal kalp hastalığının tedavisi oldukça başarılı bir biçimde yapılmaktadır. Bazı kalp yetmezliği ilaçları ile kalbin, ameliyat veya anjio ile tedavisine kadar geçen zamanda desteklenmesi gerekebilir. Müzmin kalp yetmezliği ise ilaç bağımlı bir hastalıktır, birkaç ilacı birden kullanmak gerekebilir. Müzmin kalp yetmezliği için nihai tedavi şekli kalp naklidir.

Sağlıklı günler dileklerimle…

Geri