Kalp carpıntısını etkileyen faktorler

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
16
İtibar
0
Coin
256,928
Kalp atışlarının, rahatsız edici şekilde hissedilmesi, carpıntı olarak kabul ediliyor Bu durum atım hızının yukselmesi ya da normal dışı fark edilen bir vuru olarak kendini gosterebiliyor Toplumda sık rastlanan bu sağlık sorunu, genellikle basit nedenlerden kaynaklanıyor olsa da carpıntıya; goğus ağrısı, nefes darlığı ya da bayılma durumu eşlik ettiğinde, onemli bir hastalığın gostergesi de olabiliyor Memorial Dicle Hastanesi Kardiyoloji Bolumu'nden Doc Dr Omer Alyan, kalp carpıntısını tetikleyen nedenler hakkında bilgi verdi
imageskalpcarpintisinietkileyenfaktorler5aece3a80e9b3
h 4Aniden hızlı atmaya başlıyorsa dikkat Kalp, sağlıklı bir insanda 60100 kez arasında atmakta ve bu durum, kişinin efor durumuna gore değişmektedir Kalpte ani hızlanmalar ve yavaşlamalar oluyorsa, kalp yerinden cıkacakmış gibi hissediliyorsa ve kişi bu surecte kendini rahatsız hissediyorsa kalp ritim bozukluğu denilen aritmi uzerinde durulabilir Kişi koşarken, heyecanlanırken, duygusal travma yaşarken veya stres altındayken kalp atışları normal olarak hızlanır Ancak hicbir sebep yokken aniden kalp atışının hızlandığı hissediliyorsa, mutlaka uzman goruşu alınmalıdır
imageskalpcarpintisinietkileyenfaktorler5aece3a947d20
h 4Kalp carpıntısının nedeni araştırılmalı Carpıntı şikayeti olan kişilere aritmi tanısı koymak mumkundur Bu yuzden aritmi şikayeti olan hastaların ayrıntılı bir kalp muayenesinden gecmeleri onerilir İlk aşamada EKG (elektrokardiyografi) cekilerek ritim bozukluğuna ilişkin bir işaret olup olmadığı incelenir Ardından tiroit hastalıklarında da ritim bozukluğu gorulebileceğinden hastaya kan tahlilleri uygulanır EKO ile de kalbin ve kapaklarının yapısında bir hastalık olup olmadığı kontrol edilir Surekli carpıntısı olmayan ancak ara ara şikayetleri olan hastalar, 24 saatlik EKG kaydını alan holter cihazı ile takip edilebilir Bununla gunun herhangi bir saatinde olan ritim bozukluğu kaydedilerek ritim bozukluğu tanısı konulabilir
imageskalpcarpintisinietkileyenfaktorler5aece3aa8258epng
h 4Kalp carpıntısına sebep olan faktorler Fazla miktarda kahve, kolalı icecek veya cay tuketimi
Kansızlık
Kalp damarlarında tıkanıklıklar
Kalp kapaklarında problemler
Tiroit problemleri
Duzensiz ve doktor kontrolunde olmayan ilac kullanımları
Kadınlarda menopoz oncesi donem
Vitamin eksiklikleri
Kan şekerinde duzensizlik
imageskalpcarpintisinietkileyenfaktorler5aece3ace191f
h 4Girişimsel tedaviler ile sorun ortadan kaldırılabiliyor Kalp carpıntısını kontrol altına almak icin yaşam tarzı değişiklikleri onemlidir Stresi yonetmek, cay ve kahve tuketimini sınırlamak ve duzenli uyku bu onemler arasında sayılabilir Carpıntıya bayılma gibi şikayetlerin eşlik etmesi durumunda, yaşamı tehdit edici ritim bozukluklarının varlığı gundeme gelebilir Bu durumda ilac tedavilerinin yanı sıra EPS (elektrofizyolojik calışma) ve ablasyon tedavileri uygulanır EPS işlemi, kasık bolgesindeki damardan girilerek kalbin icine yerleştirilen kablolar aracılığı ile kalbin elektriksel aktivitesi hakkında bilgi edinmek icin yapılan girişimsel bir yontemdir Ablasyon ise EPS'nin ileri aşaması olarak farklı bir yontemle radyofrekans (RF) dalgalarını kullanarak oluşan ısıyla kalp ritim bozukluğunun kaynaklandığı dokuları ortadan kaldırır Diğer bir yontem olan kriyoablasyon da kalpte ritim bozukluğuna neden olan odakları dondurarak, sorunun ortadan kaldırılması icin uygulanan bir işlemdir

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.