Hz.Muhammed (S.A.V)'in Eğitim ve Öğretime Verdiği Önem Hakkında Bilgi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan nilova
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Konuyu Yükselt

nilova

Yeni Üye
Hz. Muhammed’in Eğitim ve Öğretime Verdiği Önemi Araştırınız

Eğitim, öğretim ve ilime büyük önem veren Hz. Muhammed, davranışları ve sözleriyle de bunları desteklemiştir. Öğretmenlere ve ilim öğrenenlere verdiği değer çok fazladır ve bunu hadislerinde de belirtmiştir. Bu hadisler Kuran-ı Kerim’de de desteklenmiş ve Allah Kuran’da mealen “Kitap ve hikmeti öğreten bir Peygamber göndermekle Allah mü’minlere büyük bir lütufta bulunmuştur.” buyurmuştur.

Hz. Muhammed’in peygamberlik görevlerinden biri de muallimlik yapmak, halkı eğitmektir. Tüm bu dini teşviklerle de Müslümanların ilime olan ilgisi ve hevesi artmıştır.

Mekke dönemindeyken bile ayetlerin yazılması ve korunmasına önem veren Hz. Muhammed, bu ayetlerin Müslümanlar arasında yaygınlaştırılmasını ve dağıtılmasını istemiştir. aynı zamanda Mekke’deki bir eğitim öğretim merkezi olan Darü’l-Erkam’ı kurmuş burada Kur’an ayetleri ve İslam üzerine eğitimler verilmiştir. Mekke’den Medine’ye öğretmenler göndererek Medine’ye hicret ettikten sonra da ilk iş olarak Mescidi Nebevi’yi inşa etmiştir. Mescidi Nebevi’de de eğitim öğretim yapılmış ve ibadetler de öğretilmiştir.

Eğitim öğretim ile ilgili faaliyetler bitmemiş, Bedir Savaşı’nda bile eğitime verilen önemin örnekleri görülmüştür. Savaşta esir düşen müşrikler on Müslüman çocuğa okuma yazma öğretmeleri karşılığında serbest bırakılmıştır. Zeyd b. Sabit de bu şekilde okuma yazma öğrenebilmiştir. Dönemin şartları için bu dönemin ötesinde bir uygulama olmuştur. Eğitim sadece mescitlerde sınırlandırmamış her alanda eğitim vermiştir.

Sadece dini değil okçuluk, yüzmek, matematik hesapları, tıp gibi alanlarda da eğitime önem vermiş ve ailelere çocuklarını her alanda eğitmelerini öğütlemiştir.

Geri