Hem Açmalık Hem Poğaçalık Hamur ️

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan theking
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Hem Açmalık Hem Poğaçalık Hamur ️ Tanımı İçin Gereçler

Hamur için:
1 su bardağı ılık su
1 su bardağı ılık süt
1 paket instant maya
Yarım su bardağı sıvı yağ
2 tane yumurta ( 1 yumurta sarısı ayrılacak)
6,5 su bardağı un
2 yemek kaşığı şeker
1 yemek kaşığı tuz
Üzeri için pekmezli harç:
Ayrılan yumurtanın sarısı
1 yemek kaşığı süt
1 tatlı kaşığı üzüm pekmezi
Süslemek için:
Çörek otu
Susam

Hem Açmalık Hem Poğaçalık Hamur ️ Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTanımı Yazdır
Birinci başta ılık su bir kaba alınır. İçine instant maya dökülür ve karıştırılır. Ilık süt eklenir tekrar karıştırılır ve yaklaşık beş dakika beklenir. Sonrasında sıvı yağ, şeker, tuz, yumurta eklenir. Bunlarda güzelce karıştırıldıktan sonra un eklenir. Benim ölçüm olağan her yerde karşılaşacağımız su bardakları ile tarife birebir uyarsanız kıyır kıyır poğaça ve açma elde edecekseniz.
Un ile güzelce gereçler karıştırılır ve sıcak bir yerde yarım saat kadar bekletilir.
Hamur mayalandıktan sonra yağ sürülmüş tezgaha alınır ve tekrar yoğurulur ki havası çıksın diye. Sonra uzun rulo haline getirilip 20 modüle ayrılır.
Her bir kesim yuvarlak bir halde el ile açılır. Akabinde içine çok az dışarda beklemiş tereyağ sürülür ve sonrasında harç eklenir. Ben peynirli yaptım. Kapatılıp tepsiye dizilir.
Üzerine pekmezli harç sürülür ve çörek otu susam ile süslenip evvelden ısıtılmış 180 derecelik fırında yarım saat pişirilir.
Arkadaşlar ben bu hamur ile açma da yapıyorum. Sizler de 20 ye ayırdığınız modülleri ortalarına tereyağ sürerek istediğiniz halde biçim verip fırına sürebilirsiniz.
Ve ben bununla tahinli çörek de yapıyorum. O kesimlere tereyağ ile birlikte tahin ve şeker de sürüp biçim veriyorum.
Afiyet olsun şimdiden. Bir gün tahinlisini yapınca paylaşırım. .

Hem Açmalık Hem Poğaçalık Hamur ️ Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Geri