EPS Nasıl Yapılır?

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
16
İtibar
0
Coin
256,928
Elektrofizyolojik Calışma (EPS) Nasıl Yapılır?
(EPS) Elektrofizyolojik Calışma Nedir
Kalp Elektrofizyolojik Yakım İşlemi

Bu ameliyatı bende bu yaz oldum cok zor imagesepsnasilyapilir5aff1983f1b09png

Bilindiği gibi kalp, sinus duğumunden cıkan mikrovoltlar duzeyinde oluşan elektrik akımları ile calışmaktadır Elektrofizyolojik calışma (EPS), toplardamar yoluyla (coğunlukla kasık) kalp icine kateter denilen ince tupler gonderip kalbin elektrik sisteminin incelenmesidir Bu kateterlerin ucunda ve bazen de ucuna yakın yerlerde iletken metaller bulunur Bu metaller kateterin obur ucuyla kaydedici cihazlara bağlıdır Boylece kateterin kalbin icinde bulunduğu yerlerde kalbin iletimini kaydetmek mumkun olur Kateter kalbin icinde ceşitli yerlerde iken kayıtlar alınabilir: atrium (kulakcık), ventrikul (karıncık), sinus duğumu, atrioventrikuler duğum vb

EPS Hangi durumlarda uygulanır?

Aritmiler: aritmiler kalbin yavaş calışması (bradikardi), hızlı calışması (takikardi) veya duzensiz calışması şeklinde olabilir: Bu tur aritmi yapan durumları şu şekilde ozetleyebilirim:
Sinus duğumu disfonksiyonu (hasta sinus sendromu): Bu sendromda sinus duğumu duzenli ve yeterli miktarda uyarı cıkaramaz Takikardi, bradikardi veya ceşitli duzensiz ritimler gorulebilir

Atrioventrikuler (AV) bloklar: Atrioventrikuler duğum, sağ atriumun alt tarafında olup uyarının ventrikule gecmeden onde kısa bir sure bekletildiği yerdir (Bakınız: Kalbin iletim sistemi) Bu duğumde iletimin bozulması uyarının ventrikullere gecişinde aksamalara ve kalbin yavaşlamasına neden olur Uyarı gecişinin tam durması (3 derece AV blok) AV blokların en ağır şeklidir ve olume yol acabilir Tedavide kalp pili (pacemaker) kullanılır

Wolff Parkinson White Sendromu: Burada kalbin iletim sisteminde iletimin izlediği kestirme yollar vardır Dolayısı ile iletim, normal kendi yollarından gideceğine bazen veya surekli bu kestirme yollardan gider Bu durum bazı zamanlarda ciddi takikardi nobetlerinin olmasına neden olabilir EPS ile bu kestirme yolların nerede olduğu saptanıp tedavisi (ablasyon) yoluna gidilebilir

Bayılma (senkop): Bayılma kalbe bağlı bir nedenden ise ciddi sonuclara neden olabilir Kalp ile ilgili olan bayılmaların en onemlisi aritmilere bağlı olanlardır Diğer araştırmalarla nedeni saptanamayan bayılmalarda, kalp ile ilgili nedenlerin olup olmadığını saptamak icin EPS yapılabilir

Nasıl Yapılır?

EPS, kalp kateterizasyonu veya koroner anjiografi gibidir Kateterin kalp icindeki pozisyonunu izlemek icin işlem kateter laboratuarında x ışınları ile calışılarak yapılır Coğunlukla hastanede 1 gun yatmayı gerektirir Fakat duruma gore hasta, aynı gun de cıkabilir İlacların kullanımı veya kullanılan ilacların hangilerine devam edilmesi gerektiği doktora sorulmalıdır

Kateter coğunlukla sağ kasık toplar damarından yerleştirilir EPS'nin ozelliğine gore bazen birden fazla kateter yerleştirilebilir Ağrılı bir işlem değildir Yalnız kasık bolgesini uyuşturmak icin lokal anestezinin iğnesi hissedilir

İşlem EPS'nin yapılış amacına gore 2030 dakikadan 23 saate kadar surebilir
Kateter, kalbin değişik yerlerinde iken kayıtlar alınır EPS ile kalbin elektrik sistemi ve iletim yollarının fonksiyonu kontrol edilebildiği gibi bazen de elektriksel uyarımlar verilerek aritmi oluşup oluşmadığına da bakılabilir

Ozellikle anormal iletim yollarının varlığında veya anormal uyarıları cıkaran odakların bulunduğu durumlarda aynı anda ablasyon da yapılabilir Ablasyon ile bu bolgeler radyofrekans enerji ile ortadan kaldırılır: boylece tanı ve arkasından tedavi birlikte yapılabilir

Potansiyel riskler?

EPS invaziv (kanlı) bir işlemdir Dolayısıyla son derece az olmakla birlikte her invaziv işlemde bulunan bazı riskler EPS'de de bulunmaktadır:
Kasıkta giriş yerinde kanama
Emboli (kan pıhtısı, yağ vb'nin damar yoluyla vucudun başka bir yerine gitmesi)
Damarda zedelenme veya cok nadiren yırtılma
Aritmi
Felc
Kalp krizi
Carpıntı
Goğus ağrısı
Kalp durması
Bunların gorulme sıklığı %1'in altındadır Fakat unutulmamalıdır ki, butun invaziv işlemler; hastalığın riskinin işlem riskinden cok daha yuksek olduğu durumlarda onerilmekte ve yapılmaktadır

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.