Ekran K. - ATi Mobil Radeon X2300 Teknik Detayları

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan nilova
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Konuyu Yükselt

nilova

Yeni Üye
Masaüstü çözümlerde olduğu gibi ATi ve Nvidia gibi dev üreticilerin rekabeti dizüstü tarafında da ciddi şekilde devam ediyor. Geçtiğimiz ay yapılan CES fuarında Asus ve MSI’ın ATi’nin yeni mobil grafik çözümü olan Radeon X2300′ü kullanan modelleri gün yüzüne çıkmış, katılımcıların büyük bir çoğunluğu da ATi masaüstünde DirectX 10′a yönelik olan “süre” açığını dizüstüne DirectX 10 desteğini “erken” vererek kapatacağını düşünmeye başlamıştı ki gelen detaylar ile işin aslının öyle olmadığı da ortaya çıktı.

Asya kökenli bazı sitelerde yayınlanan haberlere göre olması beklenen teknik özellikler ATi’nin resmi sitesi üzerinden X2300′ün teknik detaylarını açıklaması ile doğrulanmış oldu.

ATi Mobility Radeon X2300 Teknik Özellikleri

* 90nm üretim teknolojisi ile üretim, toplamda 105 milyon transistör
* 4 pixel shader işlemcisi
* 2 vertex shader işlemcisi
* 128-bit 4-kanal DDR1/DDR2/GDDR3 bellek desteği
* Doğal PCI Express x16 veri yolu uyumu
* ATI PowerPlay 6.0 güç yönetim teknolojisi
* Avivo Video ve Görüntüleme mimarisine destek

Ve belkide en önemli nokta yeni grafik işlemci birçok kişinin umduğunun aksine Microsoft DirectX 9.0 ve Shader Model 3.0 desteği ile birlikte donanımsal olarak programanabilir vertex ile pixel shader desteği sunuyor. Tabi bunda ATi’nin yeni dizüstü grafik çözümünü isimlendirme konusunda DirectX 10 destekli yeni Radeon serisi X2900 gibi X2xxx olarak tanımlamasının da etkisi büyük olsa gerek.

Geri