Ehliyet Kayboldu Ne Yapmalıyım 2020?

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
16
İtibar
0
Coin
256,928
Sevdiklerinle paylaşmayı unutma !
Ehliyet kayboldu ne yapmalıyım 2020? Ehliyet kaybolduğunda izlenmesi gereken adımlar oldukça önemlidir. İlk olarak ehliyet kayıp bildirimi yapılmalı ve en yakın emniyet birimine başvurulmalıdır. Ardından ehliyet yenileme işlemi için gerekli belgeler hazırlanmalı ve trafik tescil şubesine başvurulmalıdır. Kimlik belgesi, 2 adet fotoğraf ve sağlık raporu gibi belgelerin yanı sıra ehliyet kayıp bildirim formu da doldurulmalıdır. Bu adımları takip ederek, ehliyetinizi kaybettiğiniz durumda sorunsuz bir şekilde yenileyebilirsiniz.
İçindekiler

Ehliyet Kayboldu Ne Yapmalıyım?​

Ehliyetinizi kaybettiyseniz, aşağıdaki adımları izleyerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz:

1. Emniyet Müdürlüğüne Başvurun​

Ehliyetinizi kaybettiğinizi beyan etmek için en yakın Emniyet Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Başvurunuz sırasında kimlik bilgilerinizi ve ehliyetinizi kaybettiğinize dair gerekli bilgileri vermeniz önemlidir.

2. Kayıp Belgesi Alın​

Emniyet Müdürlüğüne başvurduktan sonra size bir kayıp belgesi verilecektir. Bu belge, ehliyetinizi kaybettiğinizi kanıtlar ve yeni ehliyet başvurusu yapmanız için gereklidir. Kayıp belgesini saklamayı unutmayın.

3. Yeni Ehliyet Başvurusu Yapın​

Kayıp belgesini aldıktan sonra, yeni ehliyet başvurusu için gereken belgeleri hazırlayarak Emniyet Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Genellikle nüfus cüzdanı, biyometrik fotoğraf ve sağlık raporu gibi belgeler talep edilmektedir. Başvuru için gerekli belgeleri önceden araştırarak yanınızda bulundurmanızda fayda vardır.

4. Yeni Ehliyetinizi Alın​

Başvurunuzun ardından belirli bir süre içinde yeni ehliyetiniz hazırlanacak ve size teslim edilecektir. Bu süre genellikle 1-2 hafta arasında değişebilir. Ehliyetinizi teslim alırken kimlik belgenizi yanınızda bulundurmayı unutmayın.

5. Eski Ehliyetinizi İptal Edin​

Yeni ehliyetinizi aldıktan sonra eski ehliyetinizin geçerliliğini kaybettiğini unutmayın. Eski ehliyetinizi iptal ettirmek için Emniyet Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Böylece herhangi bir sorun yaşamadan yeni ehliyetinizi kullanabilirsiniz.

6. Kaybolan Ehliyetinizi Bulursanız Ne Yapmalısınız?​

Ehliyetinizi kaybettikten sonra bulduğunuzda, kayıp belgesi ve yeni ehliyetinizle birlikte Emniyet Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Bulduğunuz ehliyetin geçerliliği iptal edilecek ve size iade edilecektir.

7. Ehliyet Kaybı Durumunda Cezai İşlem Uygulanır mı?​

Ehliyetinizi kaybettiğinizde, kaybın neden olduğuna bağlı olarak cezai işlem uygulanabilir. Örneğin, ehliyetinizi kasıtlı olarak kaybettiyseniz veya başka bir kişiye verdiyseniz, bu durumda yasal yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle ehliyetinizi kaybettiğinizde hemen Emniyet Müdürlüğüne başvurmanız önemlidir.

8. Ehliyet Kaybı Sigortaya Bildirilmeli mi?​

Ehliyet kaybınızı sigorta şirketinize bildirmeniz gerekmektedir. Özellikle araç kullanımıyla ilgili bir sigortanız varsa, ehliyet kaybı durumunda poliçenizin güncellenmesi gerekebilir. Sigorta şirketinizle iletişime geçerek gerekli bilgileri almanızda fayda vardır.

9. Ehliyetimi Kaybettim, Araba Kullanabilir miyim?​

Ehliyetinizi kaybettiyseniz, yeni ehliyetiniz çıkarılıncaya kadar araç kullanmanız mümkün değildir. Ehliyetsiz araç kullanmak ciddi yaptırımlara yol açabilir ve trafik güvenliğini tehlikeye atabilir. Bu nedenle ehliyetinizi kaybettiğinizde araç kullanmaktan kaçınmanız önemlidir.

10. Ehliyet Kaybı Durumunda Ehliyet Sınavına Girilmeli midir?​

Ehliyetinizi kaybettiğinizde, yeni ehliyet başvurusu yaparken tekrar sınavlara girmeniz gerekmez. Kayıp belgesi ve diğer gerekli belgelerle birlikte başvurunuzu tamamladığınızda yeni ehliyetiniz çıkarılacaktır.

11. Ehliyetimi Kaybettim, Polise Bildirmeli miyim?​

Ehliyetinizi kaybettiğinizde, en yakın Emniyet Müdürlüğüne başvurarak kaybı bildirmeniz gerekmektedir. Polise kayıp bildirimi yapmanız, ehliyetinizi kötü niyetli kişilerin kullanmasını engellemek için önemlidir.

12. Ehliyetimi Kaybettim, Yurtdışında Geçerli midir?​

Ehliyetinizi kaybettiğinizde, yurtdışında geçerli olan ehliyetinizin de geçerliliği sona erer. Yeni ehliyet başvurusu yapmadan önce yurtdışında araç kullanmanız mümkün olmayacaktır. Yurtdışında araç kullanmak için yeni ehliyetinizle birlikte ilgili ülkenin kurallarına uygun olarak işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir.

13. Ehliyetimi Kaybettim, Ehliyetimi Kimler Kullanabilir?​

Ehliyetinizi kaybettiğinizde, kayıp belgesi almadan başka bir kişiye ehliyetinizi kullanma hakkı veremezsiniz. Ehliyetinizi kaybettiğinizde sadece sizinle ilgili işlemleri yapacak olan Emniyet Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

14. Ehliyetimi Kaybettim, Ehliyet Ücreti Ne Kadar?​

Ehliyetinizi kaybettikten sonra yeni ehliyet başvurusu yaparken ödeyeceğiniz ücret, Emniyet Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir. Ehliyet ücreti, genellikle mevzuata göre belirlenen bir tutardır ve başvuru sırasında ödenir.

15. Ehliyetimi Kaybettim, Ehliyetimi Başkası Bulursa Ne Yapmalıyım?​

Ehliyetinizi kaybettiğinizde ve başkası bulduğunda, kayıp belgesi ve yeni ehliyetinizle birlikte Emniyet Müdürlüğüne başvurarak durumu bildirmeniz gerekmektedir. Böylece bulan kişi ehliyeti teslim ederken herhangi bir sorun yaşanmaz.

16. Ehliyetimi Kaybettim, Ehliyetimi Yeniden Nasıl Alabilirim?​

Ehliyetinizi kaybettiğinizde, yeni ehliyet başvurusu yaparak ehliyetinizi yeniden alabilirsiniz. Kayıp belgesi ve diğer gerekli belgelerle birlikte Emniyet Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Başvurunuzun ardından yeni ehliyetiniz hazırlanacak ve size teslim edilecektir.

17. Ehliyetimi Kaybettim, Ehliyetimi İnternetten Nasıl Yenileyebilirim?​

Ehliyetinizi kaybettiğinizde, yeni ehliyet başvurusu yapmanız için Emniyet Müdürlüğüne bizzat başvurmanız gerekmektedir. Ehliyet yenileme işlemleri internet üzerinden yapılmamaktadır. Kayıp belgesi ve diğer gerekli belgelerle birlikte başvurunuzu tamamladığınızda yeni ehliyetiniz çıkarılacaktır.

18. Ehliyetimi Kaybettim, Ehliyetimi Başkası Kullanırsa Ne Yapmalıyım?​

Ehliyetinizi kaybettiğinizde ve başkası tarafından kullanıldığını fark ettiğinizde derhal Emniyet Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Durumu bildirerek gerekli işlemlerin yapılmasını sağlayabilir ve ehliyetinizin kötü niyetli kişiler tarafından kullanılmasını engelleyebilirsiniz.

19. Ehliyetimi Kaybettim, Ehliyetimi Yenilemek Ne Kadar Sürer?​

Ehliyetinizi kaybettikten sonra yeni ehliyet başvurusu yapmanız durumunda, ehliyetinizin yenilenmesi genellikle 1-2 hafta sürebilir. Bu süre, başvuru yoğunluğuna ve Emniyet Müdürlüğünün işlem sürelerine bağlı olarak değişebilir. Yeni ehliyetiniz hazır olduğunda size teslim edilecektir.

Ehliyet Kayboldu Ne Yapmalıyım 2020?​

Ehliyet kayboldu ne yapmalıyım 2020?
Ehliyet kaybolursa nüfus müdürlüğüne başvurun.
Ehliyet kaybı durumunda polise bildirimde bulunun.
Yeni ehliyet almak için gerekli belgeleri hazırlayın.
Ehliyet kaybı durumunda noterden kayıp belgesi almanız gerekmektedir.
Ehliyet kaybolduğunda sürücü kursuna başvurarak yardım alabilirsiniz.

Ehliyet kayboldu ne yapmalıyım 2020?
Ehliyet kaybı durumunda nüfus cüzdanı ve fotoğraf getirerek yeni ehliyet alabilirsiniz.
Ehliyet kaybı durumunda emniyet müdürlüğüne giderek kayıp bildiriminde bulunun.
Ehliyet kaybolursa sürücü belgesi yenileme işlemlerini başlatmalısınız.
Ehliyet kaybı durumunda ehliyet harcını yeniden yatırmanız gerekmektedir.

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.