Duşunceyi geliştirme yolları nelerdir

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
16
İtibar
0
Coin
256,928
duşunceyi geliştirme,duşunceyi geliştirme yontemleri,duşunce geliştirme yolları, duşunce nasıl geliştirilir?

DUŞUNCEYİ GELİŞTİRME YOLLARI

Karşılaştırma

Birden fazla varlık ya da kavramın aralarındaki benzerlerini ya da farklarını ortaya koymak icin başvurulan anlatım yoludur Bunda amac kavramın başka kavramlardan farklı yonlerini ortaya koymak, boylece onun belirgin ozelliklerinin daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır Ya da ortak yonler soylenerek bu ozelliklerin daha iyi belirmesi amaclanır

İnternet medyanın bir parcasıdır ancak cok seceneğe sahip olması acısından medyadan daha ustundur İnternette geri beslenme acısından muthiş bir olanak mevcut Cok secenek olduğu icin insanları geleneksel medya gibi bir kulvarda tutamazsın Bir gazeteyi al demekle, bir siteyi izle demek arasında cok buyuk fark vardır İnsan medyaya kıyasla internette surekli yeni şeyler keşfediyor

Tanık Gosterme

Yazar, okuru kendi duşuncelerinin doğruluğuna inandırmak icin sozunu ettiği konuda soz sahibi olan birisinin sozunu yazısına alabilir Boylece kendinin de haklı olduğunu belirtir Tanık gosterilecek kişini sadece adının anılması yetmez Ona ait sozun de yazıda olması gerekir

Turk şiirinde deha şairler cıktı Fakat şiiri değerli kılan sadece daha şairler değildir Kucuk şairler de şiire katkıda bulunur Eliot: 'Bir buyuk şair vardır, bunlar edebiyatta devrim yaparlar Bir de kucuk şairler vardır ki onlar da bireysel ruh durumlarını dışa vuran cok guzel şiirler yazarak edebiyat dunyasını zenginleştirirler' Sozleri ile bunu desteklemektedir

Benzetme

Bir kavramı ya da varlığı başka kavram ya da varlığa ait ozelliklerle anlatmadır

Deneme yazarı bir soz işcisidir Onun bir kuyumcuya benzetirim ben kuyumcu nasıl değerli madeni bin bir ozenle işleyerek cok değerli eserler oluşturursa, deneme yazarı da sozcukleri buyuk bir dikkatle ve ozenle bir araya getirerek eserini oluşturur

Tanımlama

Sozu edilen kavram ya da varlığın ne olduğunun acıklanmasıdır Daha cok acıklama ve tartışma tekniklerinde kullanılan bu yolla tanımlanan şeyin okurun zihninde daha kolay belirmesi amaclanır Parca icinde bir tek tanımın verilmesi tanımlama icin yeterlidir

İnsanın bazen mırıltısı, bazen cığlığıdır oyku Olume karşı başkaldırıdır Kor geceye tutulan şavktır Colde bulunan vahadır Bir anlığına bile olsa, bağımsızlıktır Olumlu, caresiz hayatlarımızda, bir kavalcının nefesindeki ezgi, bir ekmekcinin koca hamur teknesine saldığı guzel mayadır

Orneklendirme

Sozu edilen bir duşuncenin zihinlerde somut hale getirilebilmesi icin başvurulan bir duşunceyi geliştirme yoludur Yerinde verilen bir ornek bazen soylenecek bircok sozden daha etkili ve kalıcı olabilir

Bu bazen bir fıkra, bir eser, bir oyku olabilir

Toplumda insanlar arası guvensizlik, iletişimsizlik ve bencillik artarak devam ediyor İnsanlar arsındaki ucurum her gun artıyor Bu tablo karşısında derin bir umitsizliğe duştuğumuzde bazen oyle insani olaylarla karşılaşıyoruz ki birden bire yureğimizdeki kirecler cozuluyor; umutsuzluklar cicek acan umutlara donuyor Bir sanatcımız icin duzenlenen konser de bunlardan biri Amansız bir hastalığa yakalanan bu muzisyeni iyileştirmek, onun tedavi masraflarını karşılamak icin butun muzisyen arkadaşları seferber olmuşlar

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.