Cikolata,her derde deva

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan nilova
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Konuyu Yükselt

nilova

Yeni Üye
Cocukluk cağının onemli hastalıklarından ‘Astım’ın belirtilerinin ve bronşlardaki aşırı duyarlılığın, alınacak cevre tedbirleri ile belirgin derecede azalmasının mumkun olduğu, cevre tedbirlerinin yetersiz kaldığı durumlarda ise hastalarda havayolu ile akciğerlere cekilip bronşları tedavi eden sprey ilaclar kullanıldığı bildiriliyor
Uzmanlar, astımı, “Hava yollarının ceşitli uyaranlara artmış cevabının soz konusu olduğu, tekrarlayıcı, kendiliğinden veya tedavi ile tamamen veya kısmen geri donuşumlu oksuruk, hırıltı, nefes darlığı gibi belirtilerinin yer aldığı bir hastalık olarak tarif ediyor
Astımın, cocukluk cağında yuzde 90 oranında alerjik kokenli olduğunu vurgulayan uzmanların belirttiğine gore, yıl boyu maruz kalınan ev ici alerjenlerin bronşlarda yol actığı alerjik iltihabi durum, soğuk hava, egzersiz, viral solunum yolu enfeksiyonları, kimyasal buharlar, hava kirliliği ve sigara dumanı gibi nonspesifik uyaranlarla temas sonucu astım belirtileri ortaya cıkıyor
Astım teşhisi alan cocukların coğunun, hayatın ilk 2 yılında belirti verdiğinin tespit edildiğini, ilk yıllarda oksuruk ve hırıltının ana uyaranının viral solunum yolu enfeksiyonları olduğunu ifade eden uzmanlar, bu yaşlarda akciğerlerin gelişiminin henuz tamamlanmamış ve kucuk hava yolu caplarının dar, kıkırdak dokunun az olmasının, tekrarlayıcı bronş daralmasına katkıda bulunduğuna dikkat cekiyor
Uzmanlar, 45 yaşlarında akciğerlerin gelişiminin tamamlanması ile erken yaşlarda astım belirtileri gosteren bircok cocukta klinik olarak duzelme gozlendiğini, duzelmeyen bir grup hasta ve daha gec astım teşhisi almış cocukların bir kısmının da ergenlik cağında klinik bir iyilik donemine girdiklerini kaydediyor
NASIL TEŞHİS EDİLİR?
Oksuruk, hırıltı veya nefes darlığı belirtilerinin ve gece kotuleşmesinin şiddetle astımı duşundurduğunu vurgulayan uzmanlar, yattıktan sonra veya sabaha karşı yaklaşık 30 dakika sureyle devam eden ve bronş genişletici ilaclara olumlu cevap veren oksuruğun, aksi ispat edilene kadar astım kabul edilmesi gerektiğini bildiriyor
Uzmanlar, astımda akciğer fonksiyonlarının olculmesinin, gerek teşhis gerekse tedaviye cevabın değerlendirilmesi acısından buyuk onem taşıdığını da hatırlatıyor
Astıma sebep olması muhtemel alerjinin hangi maddeye karşı geliştiğinin tespit edilmesinde deri testleri kullanıldığını ifade eden uzmanlar, on kol on yuzune veya sırta delme metodu ile uygulanan bu testte, ciltteki kızarma ve kabarmanın şiddetine gore değerlendirme yapılıp, hastanın neye alerjisi olduğunun tespit edildiğini belirtiyor
Uzmanlar, alerji deri testi uygulamasının mumkun olmadığı 3 yaş altı cocuklar, yaygın alerjik egzaması olan hastalar, antihistaminik iceren ilac kullanmakta olanlar, ciltte dermografismus adı verilen cilde bastırma sonucu kabarma reaksiyonu verenlerde, kanda spesifik immunoglobulin E duzeyi belirlenmesi yontemiyle alerjen tespiti yapılabildiğini kaydediyor
Tum alerjik hastalıklarda olduğu gibi astımda da birinci basamak tedavinin, alerji geliştirilmiş maddeden uzak durmak olduğunu vurgulayan uzmanlar, “Uygun oneriler doğrultusunda alınacak cevre tedbirleri ile hastalık belirtilerinin ve bronşlardaki aşırı duyarlılığın belirgin derecede azalması mumkundur diyorlar
Uzmanlar, cevre tedbirlerinin yeterli olmadığı durumlarda, hastalarda havayolu ile akciğerlere cekilip bronşları tedavi eden sprey ilaclar kullanıldığını bildiriyor Bunların, sadece bronşları gevşetici ozelliğe sahip rahatlatıcılar ve alerjik iltihabın meydana getirdiği aşırı bronş duyarlılığını azaltmak yoluyla tedavi edici ozelliğe sahip olanlar olarak ikiye ayrıldığını ifade eden uzmanlar, son yıllarda bu amaca yonelik kana karışma oranı en aza indirilmiş, kortizonlu ilaclara has yan etkileri ağızdan alınanlara kıyasla cok az olan yeni jenerasyon kortizon bazlı sprey ilaclar geliştirildiğini de kaydediyor

Geri