Burun Kemiği Hastalıkları ve ameliyatı

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
16
İtibar
0
Coin
256,928
Burun kemiği ameliyatı
Burun kemiği ameliyatı nasıl olur

Burun kemiğinin insana verdiği rahatsızlıklar

en fazla oluşturduğu şikayet burun tıkanıklığıdır Burun tıkanıklığı geceleri daha fazla hissedilebilir Aynı zamanda horlama, cabuk yorulma, baş ağrısı, geniz akıntısı, oksuruk gibi şikayetlerde hastayı rahatsız edebilir

Nasıl Tedavi Edilir : Burun ici bolme coğu kimsede duz olmadığı icin hastaya rahatsızlık vermeyen hafif derecedeki deviasyonların tedavisi gerekmez Ancak problem oluşturan deviasyonlar tedavi edilmelidir ve bunun da tek yolu ameliyattır

Ameliyat Nasıl Yapılır : SD ameliyatında kemik ve kıkırdaktaki eğri kısımların duzeltilmesi işlemi yapılır Duzeltilemeyecek kadar eğri kısımlar dışarı cıkartılır Bazen dışarı cıkarılan kıkırdakların bir kısmı duzeltilerek yerine konur Ameliyat hem lokal anestezi hem de genel anestezi ile yapılabilir Ameliyattan sonra burun icine tampon konur Burun icinden calışıldığı icin dışarıda herhangi bir ameliyat izi olmaz Bu ameliyat son zamanlarda endoskopik yontem (goruntulu yontem) ile de yapılmasına rağmen sadece septum deviasyonu olan hastalarda mutlaka gerekli değildir

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.

Benzer konular

• Soru
Septum deviasyonu nedir? Septum deviasyonu, burun direği veya orta hattındaki eğrilikleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Normalde düz olan ve burun boşluğunu sağ ve sol olmak üzere ikiye ayıran bu yapı, doğumdan veya sonradan meydana gelen travmalar nedeni ile eğrilebilir. Burun eti...
Cevaplar
0
Görüntüleme
4
  • Soru
Burun temel anatomik yapısı; kıkırdak ve kemik çatıdan oluşmaktadır. Kıkırdak ve kemik çatıdan oluşan bu yapı, ‘septum’ adı verilen ayırıcı bir bölmeyle ikiye ayrılmaktadır. Septum, kısmen kemik daha büyük oranda ise kıkırdak bir yapıya sahiptir. Normal koşullar altında burun, septum tarafından...
Cevaplar
0
Görüntüleme
8
  • Soru
Septum burun boşluğunu iki eşit parçaya ayıran bölmedir. Ön tarafı kıkırdak arka tarafı kemikten meydana gelmiştir. Septumun eğri olmasına septum deviasyonu adı verilir. Burun çatısının en önemli desteği olmasının yanı sıra burun hava akımının düzenlenmesinde de çok önemli bir role sahiptir...
Cevaplar
0
Görüntüleme
3
  • Soru
İnsanın hayatında iyi ve kaliteli nefes almak insan sağlığı için vazgeçilmezdir. Çünkü insanlarda sadece burun solunumu fizyolojik yani normaldir. Burundan alınan nefesin yerini ağızdan nefes almak hiçbir zaman tutmaz. Burun darlık olması iyi nefes almayı engellemekle kalmaz, aynı zamanda iyi...
Cevaplar
0
Görüntüleme
3
  • Soru
Burun, insan sağlığı için çok önemli bir organdır. Sağlıklı bir solunum fonksiyonu ve sağlıklı bir vücut için burundan soluk alıp vermek esastır. Burun sadece havanın girip çıktığı bir organ değildir. Burun nefes alıp verme sırasında havayı nemlendirir, ısıtır, sesimizin bize özgü olmasını...
Cevaplar
0
Görüntüleme
4
Üst Alt