Borcamda Tiramisu (İtalyan Tatlısı)

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan theking
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Borcamda Tiramisu (İtalyan Tatlısı) Tarifi İçin Malzemeler

Kek için
4 adet yumurta
1 su bardağı şeker
1 su bardağı un
1 paket vanilin
1 paket kabartma tozu
1 tatlı kaşığı granül kahve
3 yada 4 yemek kaşığı kakao
Krema için
1 litre süt
1 su bardağından 2 parmak eksik un
1.5 su bardağı şeker
2 yemek kaşığı nişasta (Tepeleme)
1 adet yumurta
1 paket labne (Ben 180 gr kullandım)
Kahve şurubu malzemeleri
2 tatlı kaşığı granül kahve
2 su bardağı ılık su (Sütte kullanabilirsiniz)
2 yemek kaşığı şeker (Ben koymadım yoğun kahve aroması sevdiğim için siz dilerseniz koyabilirsiniz)

Borcamda Tiramisu (İtalyan Tatlısı) Tarifi Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
Öncelikle şeker ve yumurtalarımızı bir kaba alalım 5 dk çırpalım (Köpük köpük oluncaya kadar)
Elenmiş un, kakao, kabartma tozu ve vanilini kabımıza ekleyerek 1 dakika daha çırpalım.
Dikdörtgen bir borcama yağlı kağıt serelim ve yanlarını yağlayıp kek hamurumuzu borcamımıza ekleyelim.
Önceden ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık 20 dk pişirelim.
Kürdan testi yaparak kekimizi fırından çıkarıp 5 dk bekleyelim (İlk sıcaklığın çıkmasını bekleyelim ).
Kekimizi ıslatmak için 1. 5 tatlı kaşığı granül kahvemizi ve 2 yemek kaşığı şekerimizi 1 bardak ılık su ile karıştıralım.
Şurubu kekimize eşit miktarda dökelim (Kekim sıcakken döktüm ben)
Kekimiz fırındayken kremamızı yapalım. Tencereye öncelikle un, şeker, nişasta, 1 yumurta ve biraz süt ekleyip karıştıralım.
Bu yöntem kremamızın topak topak olmamasını sağlayacaktır.
Daha sonra geri kalan sütü ilave edip ocağın üzerine alalım. Kremamız fokur fokur kaynadıktan sonra ocaktan alalım.
İlk 5 dakika sıcaklığın çıkmasını bekleyelim. Daha sonra labnemizi ekleyip 1-2 dakika karıştıralım.
Daha sonra ıslak kekimizin üzerine dökelim. Tatlımız dolapta iyice soğuyunca üzerine kakao serpelim ve servis edelim. Afiyet olsun.
Borcamda Tiramisu (İtalyan Tatlısı) Tarifi Fotoğraflı Yapılışı

Geri