Bal Kabaklı Çıtır Kadayıflı Kup

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan theking
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Bal Kabaklı Çıtır Kadayıflı Kup Tarifi İçin Malzemeler

Bal kabaklı kısım için;
1 kg bal kabağı
1 su bardağı şeker
Çıtır kadayıflı kısım için;
1,5 su bardağı kadayıf(muhallebilik)
2 yemek kaşığı tereyağ
1 yemek kaşığı toz şeker
Yarım su bardağı ceviz
Muhallebisi için;
1 litre süt
Yarım su bardağı toz şeker
3 yemek kaşığı un
3 yemek kaşığı mısır nişastası
1 paket vanilya
1 yemek kaşığı tereyağ

Bal Kabaklı Çıtır Kadayıflı Kup Tarifi Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
Bal kabaklarımı ben buzluktan çıkarmıştım baya yumuşaktı o yüzden şeker ile bekletmedim normalde yaparken biraz sulanması için 1 saat bekletseniz daha iyi olur.
Kabaklarımıza şeker ekleyip yumuşayana kadar güzelce pişirip blenderdan geçirip soğuması için kenara bırakıyoruz.
Dilerseniz içine çay kaşığının ucu ile biraz tarçın koyabilirsiniz güzel bir tat veriyor.
Çıtır kadayıflı kısım için tereyağımızı tavaya alıp erittikten sonra üzerine kadayıfımızı ilave edip başından ayrılmadan karıştırarak kavuruyoruz.
Biraz sertleşip çıtır olmaya başlayınca şeker ve cevizinide ilave edip biraz daha karıştırıp kavurduktan sonra altını kapatıyoruz.
Soğumaya bırakıyoruz.
Soğuturkende karıştırmaya devam ediyoruz kadayıflarımızın birbirine yapışmaması için.
Muhallebili kısım için tereyağ hariç tüm malzemeleri tencereye alıp bir tel çırpıcı yardımı ile güzelce karıştıralım.
Ocağa alıp kısık ateşte koyulaşıp muhallebi kıvamı alana kadar karıştırarak pişiriyoruz.
Muhallebimizin içerisine en son tereyağıda ekleyip altını kapatıyoruz.
Arada bir çırpıcı ile karıştırarak hem soğumasını hemde üzerinin kabuk tutmamasını sağlıyoruz.
Servis için; Kuplarda servis ettim ben sizde dilediğiniz sıra ile koyarak servis edebilirsiniz.
İlk önce muhallebi, sonra kadayıf,sonra bal kabağı püresi,sonra tekrar kadayıf,muhallebi,kadayıf ve bal kabağı ile sıralamaya son verdim. Üzerlerini ceviz ile süsledim. Dolapta 2-3 saat dinlendirdikten sonra tatlılarımız servise hazır.
Deneyeceklere şimdiden afiyet bal olsun.

Bal Kabaklı Çıtır Kadayıflı Kup Tarifi Fotoğraflı Yapılışı

Geri