Aritmi Tedavi Edilebilir Mi ?

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
16
İtibar
0
Coin
256,928
Aritmi kalpteki ritim bozukluğudur Normal bir kalp dakikada 50 ila 100 kez atmaktadir Aritmi ya da anormal ritimlerde böyle bir düzen yoktur*Aritminin birkaç türü vardır Kalp atışları dakikada 50’den azsa normalin altında sayılmaktadır Buna bradikardi denilir 100’den fazla olursa da normalden hızlı sayılmaktadır Buna da taşikardi (kalp çarpıntısı)*denilmektedir Peki aritmi neden olur ? Aritminin tedavisi var mıdır ?
Kalpte Ritim Bozukluğu (Aritmi) Neden Olur ?

Kalbin kasılmasını sağlayan elektrik sinyalleri (impuls) belirgin bir yol izlemelidir Bu sinyallerin bir şekilde engellenmesi aritmiye yol açmaktadır Sağlıklı bir kalp dinlenirken dakikada 60100 atar Sağlam vücutta bu sayı azalır Örneğin atletlerde dinlenirken 60’ın altında atmaktadır
Sağlığı bozan kötü alışkanlıklar doğal olarak*kalp atış hızını da etkilemektedir Aritminin birçok farklı nedeni olsa da kötü alışkanlıklardan uzak durulmalı ve sağlıklı yaşama hedeflenmelidir Aritmiye neden olan durumlar:
Alkol tüketimiDiyabetUyuşturucu kullanımıAşırı kahve tüketimiHipertansiyon (Yüksek tansiyon)HipertiroidStresSigaraKoroner arter hastalığıKanda elektrolit dengesizliği Sodyum veya potasyum eksikliği – fazlalığı buna örnekKalp kaslarındaki değişimlerKalp krizi sonrası yaralanmaKalp ameliyatı sonrası iyileşme süreciBir de hatırlatma: aritmi normal, sağlıklı kalplerde de görülebilir
Aritmi Belirtileri Neler ?

Kalpte oluşan aritmi hiç belirti göstermeden yıllarca sürebilir Sorun doktorun yapacağı nabız muayenesi ya da elektrokardiyogram ile anlaşılır Aritmi belirteleri aşağıdaki gibidir:
Kalp çarpıntısıGöğüste vuruş hissiBaş dönmesi veya sersemlik hissiBayılmaNefes darlığıGöğüste rahatsız bir hisZayıflık ve yorgunlukTaşikardi ve Bradikarti belirtelerine göre ayrıldığı zaman problemin tespiti daha kolay olur:
Taşikardi Belirtileri Neler ?
Nefes kesilmesiBaş dönmesiBayılmaGöğüste çırpınmaAni güçsüzlükSersemlikBradikardi*Belirtileri Neler ?
Göğüs ağrısı (anjin)Konsantrasyon problemleriŞaşırmaEgzersiz yaparken zorlanmaBaş dönmesiYorgunlukÇarpıntıNefes darlığıBayılmaAritmi Nasıl Anlaşılır ?Aritmiyi ya da aritmiye neden olan faktörleri belirlemek için bazı testler yapılmaktadır Bu testler:
ElektrokardiyogramHolter monitörüOlay monitörüGerilim testiEkokardiyogramKalp kateterizasyonuKalp elektrofizyolojisiEğik masa testiAritmi Tedavisi Var Mıdır ?Aritmi

Aritmi tedavisi sorunun türüne ya da seviyesine göre değişmektedir Kalpte ritim bozukluğu bazen tedavi gerektirmez Bazen ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale yapılır Kimi zaman yaşam tarzını değiştirmek bile yeterlidir Aşağıda aritmi için uygulanan tedavi yöntemlerini sıralıyoruz:
İlaç Tedavisi: Aritmi tedavisinde kullanılan ilaçlar beta – bloker içermektedir; bu ilaçlar kalp atışlarını kontrol altına alıyor Kan sulandırıcılar ya da antiplateletler diğer seçeneklerden Bunlar kan pıhtılaşmasından, kalp krizinden korur* Kan sulandırıcıların en iyi bilinen örneği aspirindir
Yaşam Tarzınızı Değiştirme Kalbe İyi Gelir: Aritminin bazı aktiviteler sırasında arttığını hissediyorsanız o aktivitelerden uzak durmalısınız Sigarayı bırakmalı, alkol tüketimini azaltmalısınız Kafein de kalp atış hızını etkilemektedir Bazı insanlar kafeine çok duyarlıdır; belirtiler çay, kahve tüketimiyle artabilir Soğuk algınlığı ya da öksürük ilaçları alırken mutlaka doktorunuza danışmalısınız Çoğu reçetesiz satılan bu ilaçlarda kalbin çalışmasını etkileyen bileşenler olabilir
Elektriksel Kardiyoversiyon Tedavisi: İlaçlar işe yaramadığı zaman*kardiyoversiyon tedavisi önerilebilir Hafif bir anestezinin ardından göğüse*elektrik şokları verilir Şoklarla kalp normal bir ritme kavuşturulur
Pacemaker:*Pacemaker kalbe küçük elektrik uyarıları yollayan bir araçtır Bu uyarılarla kalp normal ritimde atmaya başlar Pacemaker kalbin çok yavaşladığı durumlarda, göğüs kafesinin dış kısmından uygulanır Halk arasında kalp pili olarak da bilinir
ICD ya da defibrilatör: Aritminin en riskli türlerinden ikisi ventriküler taşikardi ve ventriküler fibrilasyontur Defibrilatör yöntemiyle bu sorunlardan kaynaklanan ritim bozuklukları düzeltilebilir Defibrilatörün birkaç türü vardır Antitaşikardik olan kalp ritmi çok yüksekse uygulanır Kardiyoversiyon çok düşük seviyeli bir enerji şokudur* Kalp atışları tehlike yaratacak hızdaysa veya anormalse defibrilasyon uygulanabilir
Kateter ablasyon: Bazen genel bazense lokal anestezi yardımıyla bölge uyuşturulur Kateter yardımıyla kalbe girilir Riskli vakalarda veya ilaç tedavisi işe yaramıyorsa soruna bu yöntemle müdahale edilebilir
Kalp ameliyatı: Maze ya da labirent denen yöntemle kalbin içinde önceden belirlenen alanlara girilir Yine elektrik akımı uygulanır Ameliyat sonrası pacemaker kullanmak gerekebilir

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.