3 Renk 3 Tat Kurabiye (Uzun Süre Dayanan Ağızda Dağılan Lezzet)

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan SoruCevap
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
3 Renk 3 Tat Kurabiye (Uzun Müddet Dayanan Ağızda Dağılan Lezzet) Tanımı İçin Malzemeler
250 gr tereyağ (dilerseniz 1 paket margarin de kullanabilirsiniz)
1 çay bardağı sıvı yağ
1 adet yumurta
1,5 çay bardağı pudra şekeri
1/2 (yarım) paket kabartma tozu (1 tatlı kaşığı)
1 paket vanilya
1 yemek kaşığı sirke
2 yemek kaşığı kakao (silme)
1,5 yemek kaşığı tarçın (silme)
2 tatlı kaşığı zencefil (silme)
4 su bardağı un (elenmiş)

3 Renk 3 Tat Kurabiye (Uzun Mühlet Dayanan Ağızda Dağılan Lezzet) Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
Tereyağı ve şekeri güzelce birbirine yedirene kadar karıştıralım.
Sonra sıvı yağ, yumurta, sirke, vanilya ve kabartma tozunu da ekleyip karıştırmaya devam edelim.
Son olarak unu denetimli olarak ekleyip yoğurmaya devam edelim. Elle toparladığımız yumuşak hamurumuzu 3 eşit modüle ayıralım.
Hamurlardan birini alıp içine kakaoyu ekleyelim ve düzgünce yedirerek kenara alalım. Başkalarına de sırayla tarçın ve zencefil ekleyerek başka farklı yoğuralım.
Kakaolu, tarçınlı ve zencefilli hamurları rulo haline getirip üst üste koyarak döndüre döndüre renkler çok birbirine karışmadan yuvarlayalım. Aslında buradan sonrası zevk ve yaratıcılık.
Ben, mermer üzere birbirine girmiş desenli yaptım.
Merdane yardımıyla serçe parmağı kalınlığında açalım ve ister kalıplarla ister bardakla biçim verelim.
Pişirme kağıdı serili tepsiye dizelim.
170 derede alt üst eşit pişirelim.
Tepside soğumasını bekleyip besine uygun, hava almayan bir kapta uzun mühlet saklayın. Tabi lezzetine dayanabilirseniz. .
Bu ortada 1 tepsi pişirdim, 1 tepsilik daha çıkacak hamuru rulo yapıp buzluğa kaldırdım. Çat kapı gelen olursa hazır ikramlık. Biraz çözdürüp ( yarı donukken kesmek daha kolay oluyor) dilimleyerek pişirebilirsiniz.Afiyet olsun :).
3 Renk 3 Tat Kurabiye (Uzun Müddet Dayanan Ağızda Dağılan Lezzet) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Geri